تعویق مجدد تاییدیه اداره هوانوردی فدرال ایلان ماسک همچنان در انتظار پرتاب استارشیپ

اسپیس ایکس می خواهد نخستین پرواز آزمایشی مداری خودرا بلافاصله بعد از دریافت تاییدیه از اداره هوانوردی فدرال (FDA) به انجام برساند اما بنظر می رسد این آزمایش بار دیگر با تعویق روبه رو شده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، پرتاپ مداری موشک استارشیپ دست کم یک ماه دیگر عقب افتاده است.
اسپیس ایکس می خواهد این ماموریت را مدت کوتاهی بعد از آن که بررسی های زیست محیطی اداره هوانوردی فدرال به انتها رسید در تگزاس جنوبی یعنی منطقه ای که این شرکت در آن وسایل نقلیه خودرا می سازد، آزمایش و پرتاب می کند، به انجام برساند.
قرار بود این بررسی ها تا ۳۱ دسامبر به اتمام برسد اما چند روز پیش از اختتام این مهلت اداره هوانوردی فدرال تاریخ حدودی تکمیل آنرا ۲۸ فوریه اعلام نمود و علت این کار را نیز نیاز به مشورت بیشتر با سایر آژانس های فضایی و بررسی نظرات عمومی بود.
این اداره در روز ۱۴ فوریه(۲۶ بهمن) اعلام نمود که ارائه گزارش نهایی بار دیگر به تعویق افتاده است و این دفعه آنرا به ۲۸ مارس موکول کرد تا فرصت بیشتری جهت بررسی نظرات و مشاوره بین سازمانی فراهم گردد.
با این وجود حتمالا این تغییر در جدول زمان بندی برای ایلان ماسک، مدیرعامل و موسس شرکت اسپیس ایکس حیرت انگیز نباشد. برای اینکه وی در جریان یک اطلاع رسانی در روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام نمود که ممکنست تاییدیه اداره هوانوردی در ماه مارس ارائه شود.
وی در طول این برنامه اظهار داشت: ما هم اکنون در تلاشیم تا سخت افزارها را همزمان با دریافت تاییدیه آماده نماییم.
با این وجود دریافت تاییدیه تنها گزینه موجود نیست. اداره هوانوردی فدرال ممکنست تصمیم بگیرد که یک بررسی عمیق تر و دقیق تر از اثرات زیست محیطی برای فعالیت پایگاه فضایی استاربیس مورد نیاز است.
ماسک می گوید، اگر چنین موضوعی رخ دهد نخستین پرواز آزمایشی مداری استارشیپ احیانا از پایگاه فضایی کندی ناسا در کیپ کاناورال فلوریدا انجام خواهد گرفت. او اضافه کرد: از نظر زیست محیطی این پایگاه مورد تایید است. بدین سبب حدس می زنم در بدترین حالت ما باید شش تا هشت ماه را صرف ساخت برج پرتاب کیپ نماییم و ماموریت را به تعویق بیاندازیم.
اسپیس ایکس قبل از این نیز از این پایگاه پرتاب هایی انجام داده است اما برای پرتاب استارشیپ نیاز به یک برج پرتاب بزرگ تر دارد.
این شرکت می خواهد تا در نهایت استارشیپ ها را از چندین مکان به فضا پرتاب کند. ماسک در جریان این گفتگو اشاره کرد که اسپیس ایکس درحال اصلاح دو سکوی نفتی در دریا است تا از آنها بعنوان سکوی پرتاب برای این وسیله نقلیه غول پیکر استفاده نماید.
این موشک از دو بخش تشکیل شده است. یک پیشران عظیم مرحله اول به نام سوپرهوی و یک فضاپیمای ۵۰ متری به نام استارشیپ که هر دو به شکلی طراحی شده اند که چند بار مصرف باشند. پیشرفتی که ماسک و شرکت او معتقدند استعمار مریخ و رسیدن به سایر دستاوردهای اکتشافی بزرگ را از نظر اقتصادی ممکن می سازد.
نمونه های اولیه استارشیپ تا حالا چندین پرواز آزمایشی انجام داده اند که طی آن به حداکثر ارتفاع ۱۰ کیلومتر رسیده اند اما تا حالا پرواز مداری انجام نگرفته است. بدیهی است که پرواز مداری در ارتفاع بیشتری انجام می شود و این نخستین باری است که پیشران سوپرهوی نیز در ماموریت دخیل خواهد بود.
اعلام به تاخیر افتادن سفر استارشیپ همزمان با بیان ماموریت جدید اسپیس ایکس رخ داد و روز گذشته جارد ایزاکمن اعلام نمود که این شرکت می خواهد طی ماموریتی موسوم به “پولاریس داون”(Polaris Dawn) چهار خدمه را به مدار زمین بفرستد.