اهلی شدن مغز گربه ها را کوچک کرده است!

به گزارش نیوزتل برپایه مطالعات جدید، گربه های اهلی در مقایسه با همتایان وحشی خود جمجمه و مغز کوچک تری دارند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، برپایه یک مطالعه جدید که تاثیرات اهلی کردن را بر پستانداران نشان می دهد، مغز گربه ها از ۱۰ هزار سال قبل و از زمانی که انسانها آغاز به مراقبت از آنها بعنوان حیوان خانگی کردند، به صورت قابل توجهی کوچکتر شده است.
در حالیکه تصور می شود کاهش اندازه مغز یکی از خصوصیت های کلیدی گونه های اهلی در مقایسه با پستانداران وحشی باشد، محققان همچون “رافائلا لش”(Raffaela Lesch) از دانشگاه وین می گویند که چنین مقایسه هایی اغلب بر مبنای نوشته های قدیمی و غیرقابل دسترس است.
آنها می گویند در بعضی موارد مطالعاتی که به مقایسه حیوانات اهلی و وحشی پرداخته اند دیگر نشان دهنده اجداد واقعی گونه های اهلی درحال بررسی نیستند.
در این مطالعه جدید که روز چهارشنبه در مجله ی “Royal Society Open Science” به چاپ رسیده است، دانشمندان مطالعاتی که بر روی حجم جمجمه ی گربه های اهلی انجام و در دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ انتشار یافته بود را بار دیگر تکرار کردند. در این مطالعات گربه های اهلی، وحشی و تلفیقی از این دو مورد مقایسه قرار گرفته بودند.
آنها اندازه جمجمه گربه های اهلی(Felis catus) را ارزیابی و آنرا با گربه های وحشی اروپایی(Felis silvestris) و آفریقایی(Felis lybica) مقایسه کردند.
این مطالعه نشان داد که گربه های خانگی در مقایسه با گربه های وحشی اروپایی و آفریقایی جمجمه کوچکتری دارند و این نشان دهنده کوچک تر بودن مغز آنها هم هست. همینطور مشخص شد که اندازه جمجمه ترکیب گربه های وحشی و اهلی چیزی درخلال دو گونه والد است.
محققان می گویند که انتخاب طبیعی برای رام شدن در فرایند اهلی سازی سبب شده سلول های “ستیغ عصبی” کمتری تولید شود. این سلول ها با تحریک پذیری و ترس ارتباط دارند و کاهش آنها سبب کوچک تر شدن اندازه جمجمه و مغز شده است.
ستیغ عصبی(neural crest) نواری است تیغه مانند از یاخته های بنیادی در ناحیهٔ پشتی ـ کناری لولهٔ عصبی که گره های نخاعی و مغزی و برخی ساختارهای دیگر را به وجود می آورد.
دانشمندان باور دارند که انجام مطالعات بیشتر بر گونه های دیگر می تواند به درک بهتر اثرات اهلی سازی بر گربه ها کمک نماید. آنها افزودند که محدودیت های زیادی برای دسترسی به اطلاعات از مقالات قدیمی وجود دارد و دسترسی به آنها آسان نیست.
دانشمندان قصد دارند تا در تحقیقات بعدی مطالعات قدیمی بیشتری را نه تنها در گربه ها بلکه در سایر گونه های اهلی بازسازی کنند.