تلاشهای ضدانحصار بی نتیجه ماند؛ لغو جریمه ۱ و دو دهم میلیارد دلاری اینتل به سبب انحصارطلبی

نیوزتل: جریمه ۱٫۲ میلیارد دلاری شرکت اینتل به سبب اعطای تخفیف های غیرقانونی به شرکت هایی که بجای نیمه هادی های شرکت ای ام دی، تولیدات آنرا خریداری می کردند، کنسل شد.

به گزارش نیوزتل به نقل از نیویورک تایمز، کوشش های ضد انحصار اتحادیه اروپا ضد اینتل امروز بی نتیجه ماند و دادگاه عالی این اتحادیه جریمه ۱.۲ میلیارد دلاری اینتل را که بیش از یک دهه قبل به سبب رویه های رقابتی انحصارطلبانه آن وضع شده بود، لغو نمود.
بر اساس حکم دادگاه کمیسیون اروپا که متشکل از ۲۷ کشور اروپایی است در حوزه بررسی تأثیر رقابتی رفتار اینتل و نیز مطابقت آن با قوانین ضد انحصار اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ گرفتار اشتباه شده است.
اینتل متهم به پرداخت تخفیف های غیرقانونی به شرکت هایی بود که از نیمه هادی های آن و نه تولیدات رقیب یعنی ای ام دی استفاده می کردند. تصمیم دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ قابل تجدید نظر است، هرچند کمیسیون اروپایی اعلام نموده که جهت بررسی این حکم به زمان نیاز دارد.
پیش از این هم برخی کوشش های رگولاتورهای اروپایی برای جریمه شرکت هایی مانند اپل و گوگل به سبب انحصارطلبی تجاری، با رد این جریمه ها توسط دادگاه های مختلف گرفتار چالش شده بود.

منبع: