احتمال برخورد موشک اسپیس ایکس به ماه!

به قول اخترشناسان، یک موشک اسپیس ایکس که حدودا هفت سال قبل به فضا پرتاب شده است حالا در راه برخورد با ماه قرار دارد و احتمال برخورد آن به قمر زمین در اوایل ماه مارس وجود دارد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پیشران فالکون ۹ از زمان نخستین ماموریتش در سال ۲۰۱۵ که یک ماهواره هواشناسی را با خود به فضا برد، در مداری نامنظم درحال گردش است.
بعد از آن که این موشک ماهواره رصدخانه آب وهوای فضای ژرف(Deep Space Climate Observatory) را به مدار مورد نظر رساند تا سفر خودرا به سمت نقطه لاگرانژی خورشید- زمین شروع کند، مرحله دوم آن در فضا شناور شد.
ارتفاع این موشک به اندازه ای بود که سوخت کافی برای بازگشت به جو سیاره ما نداشت و انرژی آن برای فرار از جاذبه منظومه زمین-ماه نیز کافی نبود.
حالا، کارشناسان می گویند که مدار این موشک در روز چهارم مارس از مدار ماه می گذرد.
اوایل ماه جاری، “بیل گری”(Bill Gray) که نرم افزار پر کاربرد “Project Pluto” را برای ردیابی اجرام، سیارک ها و دنباله دارهای نزدیک به زمین می نویسد، فراخوانی برای ستاره شناسان تازه کار و حرفه ای برای انجام رصدهای بیشتر روی این موشک داد.
با این داده های جدید، گری باور دارد که مرحله بالایی فالکون ۹ ممکنست به نیمه پنهان ماه، نزدیک به استوای این قمر، برخورد کند. بااینکه پیش بینی دقیق اثر نور خورشید بر مسیر موشک و تغییر اندک مدار آن دشوار است.
گری می گوید: این اثرات غیرقابل پیش بینی بسیار کوچک هستند اما می توانند از الان تا چهارم مارس روی هم انباشته شوند این بدان معناست مشاهدات بیشتری باید برای اصلاح زمان و مکان دقیق برخورد صورت گیرد.
او اضافه کرد: من یک مدل ریاضیاتی نسبتا کامل از آنچه زمین، ماه، خورشید و سیارات انجام می دهند و اثر گرانش آنها بر اجرام به وجود آورده ام و تصوری تقریبی از فشاری که نور خورشید به سمت خارج به اجسام وارد میکند و آنها را از خورشید دور می کند دارم. این مساله به من کمک می نماید تا با اطمینان بیشتر دست به پیش بینی بزنم.
اگر این پیش بینی درست باشد، ماهواره هایی که هم اکنون به دور ماه می چرخند همچون مدارگرد شناسایی ماه ناسا و فضاپیمای هندی چاندرایان-۲ این امکان را خواهند داشت تا اطلاعاتی در مورد دهانه برخوردی به وجود آمده جمع آوری کنند.
در سال ۲۰۰۹، ناسا عمدا یک بخش استفاده شده موشک را با همین هدف به ماه زد اما تصور می شود این نخستین باری است که قسمتی از یک سخت افزار فضایی بطور ناخواسته به سطح ماه برخورد می کند.
در طول ماموریت های بین ستاره ای، مرحله بالایی موشک بطور معمول در مداری به دور خورشید ارسال می شود تا از زمین و ماه دور بماند این در شرایطی است که در پرتاب های نزدیک به زمین، این بخش بطور معمول به زمین بازگشته و در جو می سوزد.
انتظار می رود مرحله دوم فالکون ۹ که جرم آن حدود ۴ تن است با سرعت ۲.۵۸ کیلومتر بر ثانیه به ماه برخورد کند.
رصدخانه آب وهوای فضای ژرف(انگلیسی: Deep Space Climate Observatory) که به اختصار DSCOVR نامیده می شود، ماهواره آب وهوایی اداره ملی اقیانوسی و جوی(NOAA) است که توسط شرکت اسپیس ایکس با استفاده از فالکون ۹ در ۱۱ فوریه ۲۰۱۵ از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد.
این ماهواره دو سنسور برای رصد زمین برای ردیابی توده های آتش فشانی، اندازه گیری اُزُن و نظارت بر خشکسالی، سیل و آتش سوزی دارد.