اتصال ۱۰۰۰ روستا به شبکه ارتباطات پرسرعت

به گزارش نیوزتل آیین اتصال ۱۰۰۰ روستا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت امروز یکشنبه با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات و برخی معاونان این وزارت خانه برگزار گردید.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح این پروژه در وزارت ارتباطات اشاره کرد: کلیه هماهنگی های استانی با مدیریت استاندارد باید صورت گیرد تا گام آخر که برقراری ارتباطات است به خوبی صورت گیرد. تا حالا همکاریهای خوبی صورت گرفته است اما از آنجائیکه دولت سیزدهم تصمیم گرفته ظرف یک سال و نیم آینده، همه روستاهای ۲۰ خانوار به بالا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت متصل شود، این همکاری ها باید بیشتر شود.
وی با اشاره به این که آموزش، اقتصاد و اشتغال و … به فناوری گره خورده و شاید بشود گفت تصور زندگی بدون فناوری ارتباطات وحشتناک است، اشاره کرد: هم اکنون داشتن زیرساخت مناسب به یک ضرورت تبدیل گشته است. در ملاقات با نمایندگان آنها اذعان دارند که مردم در روستاهایی که حتی جاده و برق ندارند می گویند ارتباطات می خواهیم.
وی با اعلان اینکه فراهم کردن زیرساخت ارتباطی در ایران یکی از اهداف وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم است و ان شاءالله در این دولت با سرعت پیدا کند، اظهار داشت: از مجموع ۴۰ هزار روستا برداشت ما این بود که فقط ۴ هزار روستا فاقد ارتباط هستند اما بررسی بیشتر نشان داد که حدود ۳ هزار و ۵۰۰ روستا که ارتباط دارند، ارتباط بی کیفیتی دارند و باید گفت در حقیقت ارتباطی ندارند. برخی دیگر به سبب مهاجرت معکوس و رجعت برخی ها به روستاها در دوران کرونا، جمعیت ساکن در روستاها افزوده شد و همزمان نیاز به توسعه ارتباطات نیز افزایش پیدا کرد.
وی با بیان این که ۷۸۰ روستا از امروز صاحب ارتباطات دیتا می شوند، اظهار داشت: ۲۵۰ روستا هم کیفیت ارتباطاتشان افزایش پیدا کرد. در کنار توسعه ارتباطات نباید از زیرساخت های خدماتی غفلت کنیم؛ در همه حوزه ها باید زیر ساخت هایی فراهم نماییم که شاهد آبادانی و اشتغال بیشتر باشیم. بحث گردشگری و کشاورزی هوشمند، دامداری هوشمند و استفاده از اینترنت اشیا، حوزه صنایع دستی ظرفیت هایی است که منجر به آبادانی روستا می شود.
زارع پور با اشاره به این که در زمینه فرهنگی یکی از دغدغه های جدی ما صیانت از حریم خانواده ها است، اظهار داشت: اقدامات مختلفی با کمک دستگاه های مختلفی در نظر داریم با توجه به این که یک روز به نام روز خانواده و فضای مجازی نام گذاری کردیم، در همین روز این اقدامات به سمع و نظر همگان خواهد رسید. ما باید فضای امنی را برای کودکان و نوجوانان در بستر شبکه جهانی اینترنت فراهم نماییم.
وی افزود: افتتاحیه های پروژه های وزارت ارتباطات از امروز شروع شده و تا ۴ اسفندماه ظرف یک ماه ادامه خواهد داشت. در صورتیکه نمایندگان همراهی کنند و در صورت تامین بودجه، تا اختتام ۱۴۰۱ در سه مقطع اردیبهشت، شهریور و دهه فجر همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهیم کرد. ما ۹ پروژه بزرگ داریم که ظرف یک ماه آتی به بهره برداری می رسد همچون پنجره واحد دولت الکترونیک و فاز اول فیبر نوری.

منبع: