در مجمع جهانی حکمرانی مطرح شد؛ شهرهای هوشمند روی دیگر حکمرانی اینترنت

نیوزتل: دنیای امروز با سرعتی بی مثال درحال تحول و دگرگونی است. مفهوم شهرهای هوشمند در چنین شرایطی به یکی از داغ ترین محورهای بحث و گفتگو میان متخصصان بدل شده است.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر؛ شهر هوشمند همچون مباحثی است که این روزها از طرف کارشناسان بسیاری مورد بررسی قرار گرفته است. پای بحث پیرامون شهر هوشمند در مجمع حکمرانی نیز به میان آمد. در روز نخست این رویداد، متخصصان درباره مفهوم شهرهای هوشمند بحث هایی را شکل دادند. کارشناسان اجلاس بر این مساله که شهرهای سراسر جهان شامل شهرهای کوچک و کلان شهرها با چالش های مشابه ناشی از پروسه شهرنشینی روبرو هستند هم نظر بودند. افزایش ساکنان شهرها و حومه ها، دولت های محلی را وادارد به ارائه الگویی جدید برای خدمات حمل و نقل، امور اداری و پروسه اجرای قانون می کند.
جانوس سیزینسکی، نماینده تام الاختیار دولت لهستان در امور امنیت سایبری، در حاشیه این اجلاس، اشاره نمود که در این شرایط مقامات محلی بطور فزاینده ای به سمت فناوری های مدرن مانند هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده ها و دیجیتال سازی متمایل شده اند که این تکنولوژی ها می توانند در فرایندهایی مانند طراحی و اجرای برنامه های داخلی و بهبود خدمات دولتی و ساده سازی حکمرانی داخلی تا حدود زیادی مؤثر باشند.
برای مقامات خیلی از دولت های محلی عبارت شهر هوشمند فقط یک نظریه روی کاغذ نیست بلکه آنها به بازدهی ملموس شهر هوشمند بعنوان یک ابزار عملی باور دارند. متخصصان در مورد ایجاد تحولاتی مانند «بودجه هوشمند» و «مدیریت هوشمند» در عصر جدید، بسیار امیدوار و خوشبین هستند.
سیزنسکی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون شهرهای هوشمند، توضیح داد که آنلاین شدن فرایندهای اداری و بوروکراتیک سبب کوتاه شدن صف های مردم متقاضی این خدمات می شود و تمرکز کارمندان را به امور مهم تری معطوف می کند و همه این عوامل موجب بهینه سازی فرایندها و صرفه جویی در بودجه شهری می شود.
جانوس سیزینسکی اشاره کرد که حتی بخش های دیجیتال و آنلاین مجمع حکمرانی اینترنت در شهر کاتوویتس لهستان نیز با کمک فناوری های مشابهی برگزار شده است.

ایشان سپس اضافه کرد: «برای هوشمند کردن شهرها به سرمایه ای کلان نیاز است اما زمانی که این اقدام صورت گیرد می توانیم از فناوری برای خیلی از مسائل روزمره بهره برده و زندگی میلیاردها نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار دهیم.»
سیزینسکی همین طور در پاسخ به سوالی مهم در مورد چگونگی امکان تسریع دیجیتالی شدن در مناطقی که هم اکنون دسترسی به اینترنت ندارند، اظهار داشت: «قطعا برای محقق کردن این مهم در مناطق فاقد دسترسی به اتصال اینترنت، صرف صدها میلیارد یورو نیاز است. من معتقدم که این امر کاملاً امکان پذیر است و بازار اقتصادی توانایی تامین این بودجه را داد. با نگاهی به سرمایه ای که برای مقابله با همه گیری کرونا ویروس صرف شده، هزینه این مبلغ برای اقتصاد جهانی قابل دسترسی و قابل تحقق بنظر می رسد.»
وی در ادامه سخنان خود، اضافه کرد: «توسعه ی فناوری های نوآورانه و دیجیتال سازی که با عنوان توسعه و سازگار کردن زیرساخت های مدرن همگام با زندگی شهروندان تعریف می شود، عنصر کلیدی سیاست دولت لهستان و خیلی از دیگر کشورهای جهان است.»
پدیده شهرنشینی در قرن حاضر، با سرعتی بی سابقه درحال رشد و گسترش است. با ادامه این روند، پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۵۰، جمعیت شهرنشین جهان به بالای ۶۶ درصد برسد. از همین روی، استفاده از فناوری های نوظهور در زمینه مدیریت شهری، امری بسیار حیاتی و حائز اهمیت شمرده می شود. بنابراین، عجیب نیست که راه اندازی چنین شهرهایی و دیجیتال سازی زیرساخت های خیلی از مناطق شهری جهان، در دستور کار توسعه بیشتر کشورهای جهان قرار گرفته و به دغدغه ای بزرگ برای متخصصان بدل شده است.

منبع: