رباتی که فاصله گذاری اجتماعی را کنترل می کند

پژوهشگران ˮدانشگاه مریلندˮ، رباتی ابداع نموده اند که می تواند رعایت فاصله گذاری اجتماعی را کنترل کند و به متخلفان اخطار بدهد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران “دانشگاه مریلند”(UMD)، رباتی ابداع نموده اند که می تواند تضمین کند که مردم در خانه از قوانین فاصله گذاری اجتماعی پیروی می کنند.
این ربات با بهره گیری از دوربین های مداربسته و تصویربرداری حرارتی مشخص می کند که آیا افراد در فاصله شش فوتی از هم قرار دارند یا خیر و این که آیا شخص احیانا بیمار در بین آنها حضور دارد یا خیر.
دوربین ها جمعیت را زیر نظر می گیرند و می توانند تشخیص دهند که چه زمانی دو نفر آنقدر در نزدیکی یکدیگر هستند که پروتکل ها زیر پا گذاشته شده اند و آنها را آگاه می کنند.

پژوهشگران امیدوار هستند که این نوع نظارت بتواند مقامات حوزه بهداشت عمومی را در ردیابی تماس افراد با یکدیگر یاری دهد و با کنترل جمعیت و اطمینان از رعایت پروتکل ها، به سازمان دهندگان برخی رویدادهای داخلی کمک نماید.
پژوهشگران باور دارند که اختراع آنها می تواند در هر نوع گروهی با تراکم کم تا متوسط مورد استفاده قرار بگیرد.
دوربین ها تشخیص می دهند که گروه خاصی از افراد برای مدت طولانی در فاصله شش فوتی یکدیگر ایستاده اند. هنگامی که یک مورد نقض پروتکل شناسایی شود، سیستم واکنش نشان میدهد. واکنش سیستم می تواند بسادگی کار تلویزیون ها یا صفحه نمایش باشد که یک اخطار سلامت عمومی را نشان می دهند و فاصله اجتماعی را به مردم یادآوری می کنند.
با این وجود، پژوهشگران یک روش پیچیده تر را برای یادآوری رعایت قوانین به مردم ابداع نموده اند.
این ربات کوچک موسوم به “فروزون”(Frozone) که به چند دوربین و یک صفحه نمایش مجهز است، می تواند خودرا به گروههای متخلف برساند. فروزون بصورت خودکار هدایت می شود و هنگامی که گروهی را درحال نقض پروتکل ها بیابد، آنها را مستقیما آگاه می کند و به آنها می گوید که از یکدیگر فاصله بگیرند.
همین طور پژوهشگران، راهی را برای گروه بندی گروههای خاصی از مردم یک منطقه پیدا کردند تا به ردیابی تماس میان افراد بپردازند.
این سیستم می تواند طبق دستورالعمل های فعلی کووید-۱۹، میان تعاملات افرادی که به یکدیگر نزدیک می شوند و افرادی که این کار را انجام نمی دهند، تمایز قائل شود. برای نمونه، دو نفر که در کنار یکدیگر راه می روند، بعنوان یک مورد از تماس نزدیک تشخیص داده نمی شوند برای اینکه تعامل آنها خیلی کم است. اگر دو نفر با یکدیگر راه بروند و با توجه به این که درحال حرکت هستند، برای مدت طولانی در نزدیکی یکدیگر باشند، ربات آنها را بعنوان متخلف شناسایی می کند. افرادی که برای مدت طولانی بطور معمول بیش از ۱۵ دقیقه در کنار یکدیگر می ایستند نیز بعنوان افراد متخلف شناسایی می شوند.
این نوع گروه بندی می تواند برای مقامات حوزه بهداشت عمومی، باارزش باشد.
اگر آزمایش کووید-۱۹ یک نفر در گروه مثبت باشد، ربات می تواند به سرعت به سایر اعضای گروه اعلام کند و آنها را برای انجام دادن آزمایش و قرنطینه آگاه کند.
این طرح را حتی می توان در سطح دیگری گسترش داد تا به افرادی که در معرض خطر ابتلای ثانویه قرار دارند، هشدار دهد فردی که در یک گروه دیگر در معرض ویروس قرار گرفته است، در این گروه حضور دارد.
با توجه به این کارآیی ها، این سیستم هنوز کامل نیست. این ربات ممکنست به دو نفر که اجازه دارند در فاصله شش فوتی از یکدیگر بمانند، یک هشدار غیر ضروری بدهد.
همچنین، ممکنست که مردم از وجود یک سیستم نظارت و هشدار خودکار ناراحت باشند. پژوهشگران امیدوار هستند که در آینده، تعاملات بهتری میان انسان و ربات ایجاد شود.
این پژوهش، در مجله “PLOS One” به چاپ رسید.

منبع: