هفته آتی آخرین خورشید گرفتگی سال ۲۰۲۱ رخ می دهد

نیوزتل: آخرین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۱ در تاریخ چهارم دسامبر مقارن با ۱۳ آذر ۱۴۰۰ هجری خورشیدی رخ خواهد داد که از نوع خورشیدگرفتگی کامل خواهد بود و در نیمکره جنوبی زمین قابل رویت خواهد بود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گجتز ۳۶۰، آخرین خورشید گرفتگی سال ۲۰۲۱ در تاریخ چهارم دسامبر مقارن با ۱۳ آذر ۱۴۰۰ رخ خواهد داد. مردم در نیم کره جنوبی می توانند این خورشید گرفتگی را بصورت کامل یا جزئی ببینند.
خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که ماه در یک خط مستقیم بین خورشید و زمین قرار می گیرد. این نحوه قرارگیری به ماه اجازه می دهد تا با مسدود کردن کامل یا جزئی از نور خورشید روی زمین سایه بیاندازد. افرادی که در مرکز سایه ماه زندگی می کنند، مشاهده می کنند که آسمان تاریک می شود و شاهد یک خسوف کامل هستند.
اما تنها مکان روی زمین که خورشید گرفتگی کامل در آن در چهارم دسامبر قابل مشاهده خواهد بود، قطب جنوب است.
مردم فقط در چند مکان همچون سنت هلنا، نامیبیا، لسوتو، آفریقای جنوبی، جزایر جورجیای جنوبی و جزایر هاوایی(ساندویچ)، جزایر کروزت، جزایر فالکلند، شیلی، نیوزیلند و استرالیا می توانند آخرین خورشید گرفتگی امسال را بصورت جزئی ببینند.
از آنجا که منطقه تحت پوشش این خورشید گرفتگی، بزرگ و وسیع خواهد بود، این خورشید گرفتگی قبل، در حین و پس از طلوع یا غروب خورشید در مناطق ذکر شده رخ خواهد داد. این بدان معناست که بینندگان برای دیدن این خورشید گرفتگی باید دید واضحی از افق در هنگام طلوع یا غروب خورشید داشته باشند.
گفتنی است که ناسا تمهیداتی را برای پخش زنده این رویداد آسمانی از قطب جنوب و از یخچالی طبیعی به نام “یونیون”(Union) انجام داده است. این واقعه در یوتیوب و وب سایت ناسا بصورت زنده پخش خواهد شد.
ناسا اعلام نموده است که این پخش زنده در ساعت ۱۰ بامداد شنبه ۱۳ آذر به وقت ایران شروع خواهد شد و خورشید گرفتگی نیم ساعت بعد از آن شروع می شود و مرحله خورشید گرفتگی کامل در ساعت ۱۱: ۱۴ شروع می شود. مدت زمان و طول خورشید گرفتگی کامل یک دقیقه و ۵۴ ثانیه خواهد بود.
ناسا نسبت به نگاه مستقیم به خورشید در هنگام این کسوف هشدار داده است و سفارش می کند که در طول این واقعه از عینک های مخصوص دید خورشیدی یا مخصوص خورشید گرفتگی استفاده گردد.

منبع: