خواب ناکافی احساس پیری را بیشتر می کند

نیوزتل: پژوهشگران ˮدانشگاه اکسترˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند خواب ناکافی در افراد بالای ۵۰ سال با احساس پیری و دیدگاه ناخوشایند و منفی نسبت به سالخوردگی مرتبط می باشد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، سالمندان بطور معمول شاهد رخ دادن برخی تغییرات در خواب خود هستند و مشکلاتی مانند کیفیت خواب نامطلوب، افزایش خواب منقطع، افزایش زمان صرف شده برای به خواب رفتن و خواب آلودگی در طول روز را تجربه می کنند. این تغییرات به سبب تغییرات بیولوژیکی طبیعی در رابطه با سن و کاهش سلامت بدن که افراد در هنگام سالخوردگی تجربه می کنند، رخ می‎ دهد.
محرومیت از خواب یا نداشتن خواب کافی از عواملی است که در نهایت می تواند به سردرگمی و سایر تغییرات ذهنی در این گروه از افراد منجر شود.
بتازگی نتایج مطالعه پژوهشگران دانشگاه اکستر نشان داده است که خواب ضعیف در افراد بالای ۵۰ سال با افزایش حس منفی آنها از پروسه پیری و سالخوردگی مرتبط می باشد که این امر نیز به نوبه خود می تواند تاثیرات منفی بر سلامت جسمی، ذهنی و شناختی آنها بگذارد.
در این مطالعه، دانشمندان از داده های مطالعه هم گروهیPROTECT که شامل داده های ۴۴۸۲ فرد ۵۰ سال و بالای ۵۰ سال ساکن بریتانیا بود، استفاده کردند. در آن مطالعات از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا به سوالات مربوط به میزان آگاهی خودشان از تغییرات در رابطه با سن، سن ذهنی، خلق و خو، عملکرد روزانه و مشکلات خواب خود پاسخ دهند.
پژوهشگران بعد از بررسی ها متوجه شدند خیلی از شرکت کنندگان در بخش سوالات خواب این پرسشنامه از مشکلات خود دراین زمینه آگاهی داده اند.
“سرنا ساباتینی”(Serena Sabatini)، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه اکستر اظهار داشت: همه ما انسان ها با افزایش سن، شاهد تغییرات مثبت و منفی بسیاری در بسیاری از بخش های زندگی خود خواهیم بود با این وجود، برخی افراد تغییرات منفی بیشتری نسبت به سایرین تجربه می کنند. اما باید آگاه باشیم که داشتن درک منفی از سالخوردگی می تواند تاثیرات منفی بر سلامت جسمی، سلامت روان و سلامت شناختی فرد داشته باشد. یکی از سوالات بی پاسخ در تحقیقات سالخوردگی این است که چه عواملی سبب می شوند تا برخی افراد دید منفی تری نسبت به همسن و سالان خود به پروسه سالخوردگی داشته باشند.
ساباتینی در ادامه اضافه کرد: تحقیقات ما نشان داد افرادی که خواب کافی ندارند احساس سالخوردگی بیشتری نسبت به دیگر افراد دارند که همین مورد بر درک آنها از پروسه سالخوردگی نیز تاثیر گذاشته و آنها درک منفی تری نسبت به سالخوردگی دارند. ما باید بیشتر به بررسی این مساله بپردازیم با این وجود، این یافته ها می تواند نشانه دهنده این مساله باشد که پرداختن به مشکلات خواب این افراد می تواند سبب شود تا آنها درک بهتری از پروسه پیر شدن داشته باشند و اگر این پروسه به درستی درک شود سلامت فرد نیز به خطر نمی افتد.

منبع: