به گزارش نیوزتل شرکت ˮآی بی امˮ(IBM) می گوید تراشه کوانتومی جدیدش معروف به ˮایگلˮ(Eagle) به معنای ˮعقابˮ را که ۱۲۷ کیوبیتی است، نمی توان توسط ابر رایانه های کلاسیک شبیه سازی کرد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت “IBM” ادعا می کند که گام بزرگی به سمت رایانش کوانتومی کاربردی برداشته است. این شرکت امروز از تراشه جدید خود معروف به “ایگل”(Eagle) که یک پردازنده کوانتومی ۱۲۷ کیوبیتی است، رونمایی نمود.
“آی بی ام” ادعا می کند که این تراشه نخستین پردازنده ای است که نمی تواند بوسیله ی یک ابر رایانه کلاسیک شبیه سازی شود. برای درک معنای این حرف، این شرکت می گوید برای شبیه سازی “ایگل” به بیت های کلاسیک بیشتری نسبت به اتم های موجود در هر انسان روی زمین نیاز دارید.
“آی بی ام” این پیشرفت را به طراحی جدیدی نسبت می دهد که اجزای کنترلی پردازنده را در چندین سطح فیزیکی قرار می دهد، در حالیکه کیوبیت ها روی یک لایه قرار دارند. “آی بی ام” می گوید این معماری، امکان افزایش قابل توجهی در قدرت محاسباتی را فراهم می آورد.
یکی از جنبه های “ایگل” که “آی بی ام” هم اکنون درباره آن صحبتی نکرده است، حجم کوانتومی آن است. این معیار که توسط “آی بی ام” ابداع شده است، تلاش می کند تا عملکرد یک کامپیوتر کوانتومی را با نگاهی کلی به بخش های مختلف آن اندازه گیری نماید و نه تنها کیوبیت ها را در نظر می گیرد، بلکه نحوه تعامل آنها با یکدیگر را هم در نظر می گیرد. هرچه حجم کوانتومی بیشتر باشد، کامپیوتر کوانتومی توانایی بیشتری در مقابله با مسائل دشوار دارد.

“جری چاو” مدیر واحد توسعه سیستم سخت افزار کوانتومی “آی بی ام” اظهار داشت: نخستین پردازنده ۱۲۷ کیوبیتی “ایگل” ما بعنوان یک سیستم اکتشافی در فضای ابری “آی بی ام” برای انتخاب اعضای شبکه کوانتومی “آی بی ام” در دسترس می باشد.
بدون دانستن حجم کوانتومی پردازنده “ایگل” به سختی میتوان اظهار داشت که دقیقاً چگونه با نمونه های قبلی مقایسه می شود. در اکتبر گذشته شرکت “هانیول”(Honeywell) ادعا کرد که “سیستم مدل H۱” دارای حجم کوانتومی ۱۲۸ با تنها ۱۰ کیوبیتِ متصل است و این در شرایطی است که اوایل سال جاری، شرکت “آی بی ام” یک سیستم ۲۷ کیوبیتی با حجم کوانتومی ۶۴ را معرفی نمود که نشان داده است پردازنده جدید این شرکت بسیار قدرتمند است، اما ذکر تعداد کیوبیت ها به تنهایی نمی تواند قدرت این تراشه را به ما نشان دهد و دانستن حجم کوانتومی هم نیاز است.
نکته قابل توجه در مورد “ایگل” این است که “آی بی ام” با معرفی آن ادعای برتری کوانتومی نکرده است، بلکه طبق گفته این شرکت، معرفی این تراشه گامی به سمت آن نقطه عطفی است که “آی بی ام” در نظر دارد، اما این پردازنده هنوز در نقطه ای نیست که بتواند مسائلی را که کامپیوتر های کلاسیک قادر به حل آن نیستند، حل کند.
در سال ۲۰۱۹ وقتی “گوگل” ادعا کرد که با سیستم “سیکامور”(Sycamore) به برتری کوانتومی دست یافته است، جنجال برانگیز شد. در آن زمان، “آی بی ام” ادعاهای “گوگل” را “غیرقابل دفاع” خواند و اظهار داشت که حقیقت این است که گوگل یک کامپیوتر برای حل یک معادله خاص ساخته است.
برتری کوانتومی در محاسبات کوانتومی، توانایی بالقوه دستگاه ها برای حل مشکلاتی است که کامپیوتر های کلاسیک عملاً از انجام آن ناتوان هستند.
گفتنی است که “آی بی ام” از ماه آینده “ایگل” را در دسترس اعضای منتخب شبکه کوانتومی خود قرار خواهد داد.