حاکمیت سایبری در خارج- ۱۳۹ آمریکا با متحدان خود در اروپا برای حکمرانی فضای مجازی متحد می شود

نیوزتل: جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، درحال برنامه ریزی ایجاد اتحادی با کشورهای قدرتمند اروپایی و دیگر متحدان شاخص خود برای آینده حکمرانی اینترنت است.

به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، وبگاه خبری اروپایی «Euractiv»، اخیراً طی گزارشی از ابتکار ایالات متحده آمریکا برای ارائه پیشنهادی در مورد آینده حکمرانی فضای مجازی به تعدادی از متحدان خود، آگاهی داد.
بر اساس این گزارش، واشنگتن از اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ژاپن، کانادا، بریتانیا و استرالیا دعوت کرده است تا در راه اندازی اتحادی جدید برای تصمیم گیری در مورد آینده اینترنت و حکمرانی فضای مجازی شرکت نمایند.

برمبنای اطلاع رسانی صورت گرفته از طرف اداره کل شبکه های ارتباطی، محتوا و فناوری کمیسیون اروپا، این طرح برای توسعه چشم اندازی مشترک میان آمریکا و متحدانش در امتداد دستیابی به اجماع در آینده حکمرانی اینترنت در نظر گرفته شده است. با این وجود، خیلی از افراد و نهادهای دعوت شده، هنوز اطلاعات مشخصی از ابعاد مختلف این اتحاد، همچون نحوه عملکرد طرح، ضمانت اجرائی تصمیمات اتخاذ شده، اطمینان از اجرای مصوبات توسط اعضا و نحوه پیوستن دیگر ذی نفعان به اتحاد، ندارند.

با وجود این، بنظر می رسد که این تصمیم آمریکا، نشان دهنده تغییر رویکرد این کشور به سمت تدوین و اجرای مجموعه ای از قوانین کلی است. این پیشنهاد مقرر است در جریان برگزاری اولین دوره اجلاس مجازی دموکراسی که به ابتکار دولت بایدن در تاریخ ۹ و ۱۰ دسامبر سال جاری برگزار می شود، ارائه شود. به عقیده کارشناسان، علت اصلی این تغییر راهبرد از طرف دولت آمریکا، ظهور گفتمان های تازه در مورد حکمرانی اینترنت بعنوان ابزاری برای بسط قدرت، توسط چین و روسیه است.

علاوه بر این، بنظر می رسد که متولیان حوزه فضای مجازی و فناوری در ایالات متحده، به این نتیجه رسیده اند که چشم انداز حکمرانی اینترنت بعد از گذشت بیش از دو دهه از ظهور فضای مجازی، نیازمند بازبینی و ارزیابی مجدد است. این در حالیست که تحولاتی چون گسترش بازار آنلاین، افزایش تهدیدات سایبری و گسترش چرخه تبادل اطلاعات نامعتبر، نیز دراین زمینه مؤثر است.

حکمرانی جهانی اینترنت، بواسطه ماهیت فضای مجازی، غیرمتمرکز و مبتنی بر همکاری چند ذی نفع است، با وجود این، به سبب تجمع زیرساخت ها و متخصصین در کشور آمریکا، همچنان کلید معماری آن در این کشور واقع شده است. علاوه بر این، نهادهایی حاکمیتی چون آیکان نیز عمدتا توسط دولت ایالات متحده تأسیس شده و اداره می گردند.

این واقعیت که بخش بزرگی از زیرساخت سخت افزاری، محتوایی و نهادی اینترنت تحت تسلط آمریکا است، به واشنگتن قدرت زیادی برای اعمال حاکمیت در فضای مجازی می دهد. در چنین شرایطی، حکمرانی بلامنازع آمریکا در فضای اینترنت، سبب انتقاد سایر بازیگران مانند اتحادیه اروپا، چین و روسیه شده است.
این انتقادات در طول سالهای اخیر، زنگ خطر را برای مسئولان آمریکا به خطر در آورده و موجب تأسیس نهادهایی چون مجمع جهانی حکمرانی اینترنت شده است. به عقیده متخصصان، این طرح جدید نیز تلاشی در امتداد ایجاد مشارکت میان متحدان آمریکا در حوزه حکمرانی فضای مجازی است، که هدف نهایی آن، کاهش انتقادات موجود در مورد انحصار ایالات متحده در حوزه حکمرانی اینترنت، شمرده می شود.

برمبنای پیش بینی های موجود از نتیجه نشست یاد شده، ایجاد استانداردهای بالای حریم خصوصی و امنیت، همکاری در مقررات پلت فرم ها، یکپارچگی اطلاعات، عدم تبعیض، امکان جریان آزاد داده ها و هماهنگی در مورد استانداردهای امنیت سایبری، از مهم ترین مسائل مورد بحث در طرح جدید خواهد بود.

منبع: