این بیماری مرموز خرس ها را مهربان می کند!

نیوزتل: یک بیماری عصبی مرموز در خرس های سیاه جوان کالیفرنیایی موجب می شود رفتاری شبیه به سگ های خانگی داشته باشند و با انسان ها دوستانه رفتار کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، اگرچه این اختلال به نظر بامزه می رسد اما این رفتار غیرطبیعی شانس زنده ماندن آنها در حیات وحش را به طرز شایان توجهی می کاهد. بنظر می رسد این خرس ها که حدودا یک ساله هستند از نوعی التهاب مغز رنج می برند. این التهاب توسط ویروس، باکتری، قارچ و انگل ایجاد می شود و همین طور می تواند ناشی از پاسخ خودایمنی باشد. اما دامپزشکان دقیقا نمی دانند علت ایجاد این مشکل چیست و با چه سرعتی در حال گسترش در بین حیوانات است. علایم این بیماری شامل تورم سر، بی حالی، لرزش عضلات، تشنج، حرکت دایره وار، کاهش وزن قابل توجه و بطور عجیبی نترسیدن از انسان ها است.
آن برایانت(Ann Bryant) مدیر اجرائی اتحادیه “BEAR” که در نجات خرس های بیمار نقش داشته می گوید: خرس های بیمار توجه ما را به خود جلب کردند برای اینکه بصورت دوستانه و صلح آمیز به انسان ها نزدیک می شدند و رفتار تهاجمی نداشتند. رفتار آنها بیشتر شبیه به سگ ها بود تا خرس.
طبق گفته ی دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا(CDFW): در سال قبل چهار مبتلای جدید یافت شده است که بیشترین تعداد مبتلاشدن از زمانی که این بیماری کشف شد یعنی سال ۲۰۱۴ است. جمعیت خرس های سیاه در کالیفرنیا افزایش داشته و از ۱۰ تا ۱۵ هزار در سال ۱۹۸۲ امروزه به ۳۰ تا ۴۰ هزار عدد رسیده است. بدین سبب دامپزشکان نگران تاثیرات این بیماری بر روی جمعیت این حیوانات نیستند.
خرس های جوان نترس
بااینکه موارد مبتلاشدن به التهاب مغز کم است اما علایم آن تشخیص مبتلایان را ساده کرده است.
برایانت به لایوساینس اظهار داشت: نخستین موردی که من نجات دادم در مارس ۲۰۱۸ به این بیماری مبتلا شده بود. این خرس وارد یک مدرسه شده و به یک کلاس درس رفت و در بین دانش آموزان نشست و رفتاری دوستانه مانند یک سگ داشت.
در سال ۲۰۱۹ مورد دیگری در یک فیلم ضبط شده دیده شد که اهتمام می کرد بر روی یک تخته ی اسکی(اسنوبورد) رفته و در کنار صاحب آن قرار گیرد. این خرس جوان از صاحب اسنوبورد و دوستانش ساندویچ گرفت و با آنها بازی کرد و در نهایت نجات داده شد. بااینکه رفتار دوستانه ی خرس ها به این معنا نیست که کنار آنها بودن برای انسان ها بی خطر است.
برایانت می گوید: اینکه خرس ها به افراد نزدیک می شوند و افراد با آنها مانند یک حیوان اهلی رفتار می کنند می تواند خطرناک باشد. من احساس خوبی به اینکه افراد این خرس ها یا هر خرس دیگری را کنترل کنند ندارم. هر کسی که خرسی با علایم التهاب مغز مشاهده می کند باید آنرا به دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا گزارش دهد.
این دو خرس حالا در مراکز مراقبت زندگی می کنند. جایی که دائما تحت مراقبت پزشکی برای التهاب مغز هستند اما خیلی از خرس ها این شانس را ندارند.
به قول روزنامه ی “Sacramento Bee” تازه ترین خرس مبتلا به این بیماری در ماه فوریه پیدا شد. در صورتیکه پشت یک کامیون پارک شده افتاده بود، به میزان زیادی وزن از دست داده بود و بدنش را کک فرا گرفته بود و به سبب شرایط فیزیکی نامناسب مجبور به خلاص کردن آن شدند.
متاسفانه این سرنوشت غم انگیز برای خیلی از خرس های بیمار می افتد. آنها نمی توانند از خودشان مراقبت کنند و بنظر می رسد مادرانشان آنها را رها می کنند.
آیا تعداد مبتلایان در حال افزایش است؟
دامپزشکان دپارتمان حیات وحش نوادا(NDOW) برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ بیماری التهاب مغز را در خرس های اطراف دریاچه ی تاهو(Tahoe) در مرز کالیفرنیا کشف کردند. از آن زمان تا حالا هشت مورد در کالیفرنیا ثبت شده است. بااینکه تعداد واقعی ممکنست بیشتر از این باشد. نیمی از موارد تایید شده متعلق به سال قبل بودند اما این مساله لزوما به مفهوم افزایش تعداد مبتلایان نیست.
برایانت می گوید: من معتقدم تعداد آنها در حال افزایش نیست بلکه مطالعات بیشتری در حال انجام می باشد و ما از این مساله آگاه تریم.
او اضافه کرد: به نظر نمی رسد بیماری از خرسی به خرس دیگر منتقل شود و این مساله دلگرم کننده ای است اما پژوهشگران هنوز نمی دانند علت ایجاد آن چیست و ندانستن علت آن نگران کننده است.
منشا ناشناخته
خرس های بیمار به آزمایشگاه تحقیقات دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا منتقل می شوند جایی که یا مورد درمان قرار می گیرند و یا به احتمال بیشتر به سبب شرایط فیزیکی نامناسب مورد اتانازی قرار می گیرند.
براندون مونک(Brandon Munk)، دامپزشک ارشد حیات وحش در آزمایشگاه تحقیقات دپارتمان شیلات و حیات وحش کالیفرنیا به لایوساینس اظهار داشت: خرس هایی که می میرند یا مورد اتانازی قرار می گیرند جهت بررسی علت مرگ کالبدشکافی می شوند. ارزیابی بافت ها نشان میدهد که آیا حیوان گرفتار التهاب مغز بوده یا خیر.
بااینکه دامپزشکان می توانند بیماری را تشخیص دهند اما تشخیص علت بیماری التهاب مغز بسیار دشوارتر است.
مونک اظهار داشت: التهاب مغز موجب ایجاد علایم می شود اما فراتر از آن سازوکارهای مشخص دیگری که در آن نقش دارند را نمی دانیم.
عوامل بیماری زای شناخته شده ای وجود دارند اما هیچ کدام تا حالا تایید نشده اند.
مونک اضافه کرد: ما پنج ویروس جدید در خرس های سیاه پیدا کرده ایم که می توانند عوامل احتمالی التهاب مغز باشند. ما همین طور در حال کار با یک آزمایشگاه تحقیقاتی هستیم تا یک انگل را بعنوان علت بیماری بررسی نماییم. بااینکه ممکنست بیش از یک عامل بیماری زا مسئول التهاب مغز باشد.

منبع: