نخستین توریست فضایی اسپیس ایکس یک دختر ۲۹ ساله آمریکایی خواهد بود

نیوزتل: اولین پرواز فضایی خصوصی شرکت ˮاسپیس ایکسˮ حامل ˮهیلی آرکنوˮ دختر ۲۹ ساله آمریکایی که از سرطان نجات یافته است، خواهد بود تا وی تبدیل به جوان ترین آمریکایی در فضا شود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX) بتازگی اعلام نموده است که چهار شهروند غیرنظامی را درون کپسول “کرو دراگون”(Crew Dragon) خود به مدار می فرستد و این نخستین باری است که یک پرواز خدمه بدون حتی یک فضانورد حرفه ای به فضا پرواز می کند.
نیویورک تایمز گزارش داده است که یکی از این شهروندان “هیلی آرکنو”(Hayley Arceneaux) است که با سن ۲۹ سال، جوان ترین آمریکایی خواهد بود که به فضا پرواز می کند.
این سفر به لطف میلیاردری به نام “جرد آیزاکمن” انجام می شود که نخستین پرتاب تجاری و گردشگری را از شرکت “اسپیس ایکس” خریداری نموده است. وی در این ماموریت موسوم به “اینسپیریشن ۴”(Inspiration ۴) یک صندلی برای خود در کپسول “کرو دراگون” خریداری نموده و سه صندلی دیگر را نیز اهدا خواهدنمود. یک صندلی به برنده مسابقه ای که توسط شرکت او به نام “Shift۴” حمایت مالی می شود و دیگری به برنده قرعه کشی بیمارستان “سنت جود” اختصاص خواهد یافت.
صندلی چهارم اما برای یکی از کارکنان بیمارستان “سنت جود” که بعد از غلبه بر سرطان به نمادی از امید تبدیل گشته، در نظر گرفته شده است و آن شخص “هیلی آرکنو” است.
“آرکنو” حالا در بیمارستان تحقیقات کودکان “سنت جود” در ممفیس دستیار پزشک است، اما نزدیک به ۲۰ سال پیش، او بیمار بود. وی در سال ۲۰۰۲ به سبب مبتلاشدن به سرطان استخوان تحت درمان قرار گرفت و الان بجای تعدادی از استخوان های پای چپش، میله های فلزی قرار دارد. بدین ترتیب او ضمن کسب عنوان جوان ترین فرد به فضا رفته، به نخستین شخصی تبدیل خواهد شد که با اعضای پروتزی وارد فضا می شود.
بطور معمول افراد دارای چنین شرایط پزشکی برای فضانوردی رد صلاحیت می شوند و این در حالیست که “آرکنو” هنوز از درد گاه به گاه پا رنج می برد. با این وجود او توسط “اسپیس ایکس” برای این پرواز تایید صلاحیت شده و بعنوان افسر پزشکی خدمه در این پرواز خدمت می کند.
“آرکنو” به آسوشیتدپرس اظهار داشت: نبرد من با سرطان واقعاً مرا برای سفرهای فضایی آماده کرد. این بیماری مرا سرسخت کرد و همین طور به نظرم واقعاً به من آموخت که انتظار غیرمنتظره ها را داشته باشم و مسافر این پرواز شوم.
“آیزاکمن” که برای تفریح ​​با هواپیمای جنگی “میگ-۲۹” و دیگر جت های نظامی پرواز می کند، می گوید که “هیلی” کاملا برای این پرواز فضایی مناسب می باشد.
آخرین پرتاب خدمه موسوم به “کرو-۱”(Crew-۱) در نوامبر گذشته صورت گرفت و بعدی موسوم به “کرو-۲”(Crew-۲) برای آوریل ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است.
مقرر است “آیزاکمن” ماه آتی دو توریست فضایی دیگر حاضر در ماموریت “Inspiration۴” را معرفی نماید. این پرواز در ماه اکتبر صورت خواهد گرفت و دو تا چهار روز طول خواهد کشید.

منبع: