نقش مهم گروهی از سلول های ایمنی بدن در شدت مبتلاشدن به کووید-۱۹

نیوزتل: پژوهشگران سوئدی در بررسی جدیدی دریافتند که گروهی از سلول های ایمنی بدن می توانند نقش مهمی در شدت بیماری کووید-۱۹ داشته باشند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی “موسسه کارولینسکا”، بنظر می رسد که تفاوت های فردی در نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به کروناویروس، بر شدت بیماری اثر می گذارند.
پژوهشگران “موسسه کارولینسکا”(Karolinska Institutet) در سوئد، طی بررسی جدیدی نشان داده اند که بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹، سطح بالایی از یک نوع سلول ایمنی خاص موسوم به “سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید” (MDSC) را در بدن خود دارند. ممکنست که این پژوهش، درک بیشتری از نحوه تاثیر واکنش های ایمنی اولیه بر شدت بیماری عرضه نماید.
بیشتر افراد مبتلا به کووید-۱۹، نشانه های خفیف تا متوسطی دارند و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان بهبود می یابند. با این وجود، کووید-۱۹ در موارد شدید می تواند به نارسایی تنفسی یا حتی مرگ منجر شود. هنوز مشخص نیست که چرا شدت بیماری در افراد متفاوت می باشد.
سلول های تی، قسمتی از سیستم ایمنی بدن هستند و نقش مهمی در محافظت از بدن در مقابل عفونت های ویروسی مانند کووید-۱۹ بر عهده دارند. بررسی ها نشان داده است که سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید هنگام بروز بیماریهای التهابی، افزایش می یابند. اثر مهارکننده این سلول ها بر فعالیت سلول های تی نیز اثبات شده است. در هر حال، نقش سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در عفونت های تنفسی، تا حد زیادی ناشناخته است. از آنجائیکه سطح پایین سلول های تی، یکی از مشخصه های کووید-۱۹ محسوب می شود، درک نقش سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در بروز این بیماری، از اهمیت زیادی برخوردارست.
پژوهشگران در این پروژه، ۱۴۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ خفیف تا کشنده را مورد بررسی قرار دادند که بطور مکرر از خون و مجرای تنفسی آنها نمونه گیری شده بود. سپس این افراد را با بیماران مبتلا به آنفلوانزا و افراد سالم مقایسه کردند.
سیستم ایمنی نامتعادل
نتایج این پژوهش نشان می دهند که سطح سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شدید در مقایسه با موارد خفیف و افراد سالم، به صورت قابل توجهی افزایش یافته است. بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نسبت به افراد سالم، سلول های تی کمتری را در خون خود داشتند و نشانه های از اختلال عملکرد را بروز دادند.
بررسی ها نشان داد که سطح سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید در ابتدای دوره بیماری، نشان دهنده شدت بیماری در مراحل بعد است.
“آنا اسمد سورنسن”(Anna Smed Sörensen)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: نتایج این پژوهش، به افزایش درک ما در مورد علت بروز کووید-۱۹ شدید کمک می نماید و نقش مهمی در درک ارتباط میان سیستم ایمنی ذاتی که سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید را شامل می شود با دستگاه ایمنی تطبیقی که سلول های تی را در بر دارد، ایفا می کند. یک اتصال قوی بالینی نیز در این میان وجود دارد برای اینکه شاید بتوان به صورت بالقوه از نتایج این پژوهش برای بیماریهای شدید بهره برد.
یکی از محدودیت های این پژوهش، تعداد بیماران و مقدار ماده نمونه ای است که امکان جمع آوری آن وجود داشت برای اینکه هر نمونه در حد کارایی آن مورد استفاده قرار گرفت.
سورنسن افزود: گام بعدی پژوهش ما، بررسی بیشتر ارتباط میان قسمت های گوناگون سیستم ایمنی بدن مانند سلول های سرکوبگر مشتق شده از میلوئید، سلول های تی و پادتن ها است.
این پژوهش، در “Journal of Clinical Investigation” به چاپ رسید.

منبع: