ساخت شیشه هایی که بدون شکستن خم می شود

به گزارش نیوزتل یک طراحی جدید از شیشه هایی که بدون اینکه بشکنند قادر به خم شدن هستند، می تواند به خوبی در میکروسکوپ ها استفاده گردد و زندگی علمی دانشمندانی را که بر روی داروها و روش های درمانی جدید کار می کنند، متحول کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه “مودنا”(Modena) و “رجیو امیلیا”(Reggio Emilia) و دانشگاه فناوری “دلفت”(Delft) یک دستگاه به اصلاح “plug-and-play” ساخته اند که به سادگی می تواند به منظور بهبود دید میکروسکوپ ها به آنها اضافه شود.
به این دستگاه، “اصلاح کننده سازگاری نور” می گویند که می تواند به همه میکروسکوپ های نوری تجاری اضافه شود.
ابداع این دستگاه یک گام مهم در زیست شناسی رو به جلو است، چونکه کیفیت تصاویر مشاهده شده از راه میکروسکوپ ها با آن بسیار بالاتر می رود.
“پائولو پوزی” رهبر تیم تحقیق از دانشگاه مودنا در ایتالیا اظهار داشت: دانشمندان با بهبود فناوری های موجود به منظور زندگی، می توانند شناخت ما را از زیست شناسی بیشتر کنند که به نوبه خود منجر به ساخت داروهای بهتر و روش های درمانی بیشتر در دسترس پزشکان خواهد شد.
این تیم این فناوری را با در نظر داشتن استفاده ها و کاربردهای مختلف در ذهن توسعه داده است.
“استفانو بونورا” یکی از محققان این مطالعه از موسسه فوتونیک و نانوتکنولوژی CNR اظهار داشت: این رویکرد به تکنیک های نوری پیشرفته مانند میکروسکوپ های چند فوتونی امکان تصویربرداری عمیق تر از سطح مغز موجودات زنده را می دهد.
وی ادامه داد: ما مشتاقانه منتظر هستیم تا ببینیم که چگونه می توان آنرا در سیستم های دیگر مانند میکروسکوپ های لایه نوری(light-sheet)، سیستم های با وضوح فوق العاده بالا و یا حتی میکروسکوپ های ساده “اپی فلوئورسانس” به کار گرفت.

نورشناسی تطبیقی ​​هنگام اصلاح اعوجاج نوری رایج هنگام تصویربرداری از بافت های ضخیم مفید می باشد. دانشمندان به جهت اینکه با این مشکل روبرو نشوند، معمولاً به یک میکروسکوپ سفارشی ساز نیاز دارند که شامل یک آینه قابل تغییر شکل است. با این وجود، انجام این کار همیشه آسان نیست و زمان می برد.
“پوزی” می گوید: قرار دادن یک آینه قابل تغییر شکل در یک میکروسکوپ تجاری موجود تقریباً غیر ممکن است و هنوز هیچ میکروسکوپ تطبیقی ​​تجاری در بازار موجود نیست. این بدان معناست که تنها گزینه ای که یک دانشمند جهت استفاده از میکروسکوپ تطبیقی دارد، ساختن یک میکروسکوپ از نو است؛ کاری که برای اغلب آزمایشگاه ها بسیار دشوار و وقت گیر است.
ازاین رو محققان به فکر یافتن چاره ای برای این مشکل افتادند و با ابداع شیشه های هوشمند فوق العاده نازک که برای بهبود دید میکروسکوپ ها بدون شکستن خم می شوند، توانسته اند به خوبی این مانع را از سر راه دانشمندان بردارند.
این تیم یک تکه شیشه بوجود آورده که بسیار نازک و قابل انعطاف است. لنز این دستگاه از یک ظرف شیشه ای به شکل دیسک که از مایع شفاف پر شده، تشکیل شده است و مجموعه ای از ۱۸ محرک مکانیکی روی لبه شیشه قرار دارد که توسط یک کامپیوتر کنترل می شوند تا شیشه را به دلخواه، شکل داده و خم کنند.
این تیم از یک الگوریتم برای کنترل این محرک ها استفاده می نماید که یک چاره خیلی خوب و مبتنی بر اصول یادگیری ماشین است که قبلاً در دانشگاه “دلفت” توسعه یافته بود.
همانطور که گفته شد، مزیت بسیار کاربردی این دستگاه این است که می تواند روی هر میکروسکوپ تجاری دلخواه قرار گیرد و سپس تصویر را روی نمایشگر نمایش دهد.
“پوزی” علاقه مند است که بتواند از این دستگاه به صورت گسترده استفاده نماید و می گوید: دستگاه جدید ما همینطور می تواند در زمینه های دیگری مانند ارتباطات نوری فضای آزاد کاربرد داشته باشد، جایی که می تواند نرخ اتصال داده را افزایش داده و آنرا در مناطق دور افتاده ممکن کند.
این مطالعه در مجله Optical Society انتشار یافته است.

منبع: