تعویق پرتاب ماهواره های استارلینک به سبب بررسی های بیشتر موشک

نیوزتل: شرکت ˮاسپیس ایکسˮ به سبب بررسی های بیشتر بر روی موشک ˮفالکون ۹ˮ(Falcon 9)، پرتاب سری جدید از ماهواره های ˮاستارلینکˮ را به تعویق انداخت.
به گزارش نیوزتل به نقل از اسپیس، شرکت “اسپیس ایکس” قصد داشت روز گذشته، سری جدید ماهواره های “استارلینک” را به همراه دو ماهواره شرکت “بلک اسکای”(BlackSky)، به فضا پرتاب کند.
ولی این شرکت اعلام نمود که به علت نیاز به بررسی های بیشتر موشک “فالکون ۹”، این پرتاب به تعویق افتاده است.
البته شرکت اسپیس ایکس زمان جدیدی را برای پرتاب این ماهواره ها اعلام نکرده است.
این شرکت در پیامی در توئیتر خود نوشت: تیم پژوهشگران این پروژه به فرصت بیشتری برای مراحل قبل از پرتاب نیاز دارد. ولی فالکون ۹ و ماهواره های این ماموریت، در وضعیت خوبی هستند. زمان پرتاب هم متعاقبا اعلام خواهد شد.
در تاریخ ۳۰ ژوئن امسال، یک موشک متفاوت “فالکون۹”، برای نیروی فضایی آمریکا یک ماهواره “GPS” پیشرفته را به مدار ارسال خواهدنمود.
این پرتاب هم از پایگاه پرتاب فضایی مجموعه ۴۰”(Complex ۴۰) در پایگاه نیروی هوایی “کیپ کاناورال” در فلوریدا صورت خواهد گرفت.
ارسال ماهواره های موقعیت یابی جهانی، قسمتی از کوشش برای ارتقاء صورت فلکی ماهواره هایی است که قدیمی و از کار افتاده شده اند.
در پرتاب قبلی ماهواره های “استارلینک” ۵۸ عدد از این ماهواره، به همراه سه ماهواره کوچک تصویربرداری “اسکای ست” متعلق به شرکت “Planet”به فضا پرتاب شد و نخستین ماموریت پرتاب اسپیس ایکس بود که طی آن، تست اشتعال ثابت پیش از پرتاب، انجام نشد.
گرچه این شرکت تصمیم گرفت در ماموریت بعدی پرتاب ماهواره های استارلینک، بررسی های سنتی قبل از پرتاب را انجام دهد.
ماهواره های “استارلینک” قسمتی از برنامه “اسپیس ایکس” برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست “ایلان ماسک”، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال در خصوص اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه “استارلینک” را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزان قیمت که می تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم آورد، به ثبت رساند.

منبع: