پیش گیری از زمین خوردن سالمندان با کفش های الهام گرفته از پوست مار

نیوزتل: پژوهشگران با الهام از پوست مار، کفی های کفش جدیدی ساخته اند که از اصطکاک بیشتری برخوردار باشد و بتواند مانع از زمین خوردن افراد لطمه پذیر شود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، چند سال پیش، دانشمندان دانشگاه هاروارد ساختار پوست مار را کپی کردند تا یک ربات نرم ایجاد کنند که هنگام حرکت، با زمین اصطکاک خوبی داشته باشد. حالا، آنها همان ایده را جهت استفاده در کفش هایی که می توانند از افتادن سالمندان جلوگیری نمایند، بهره برده اند.
این کفی ها با همکاری پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) به شکل ورق های استیل باریک و انعطاف پذیر هستند که با الگویی شبیه به پوست مار برش خورده اند. همانطور که در مورد آن ربات نرم نیز اتفاق افتاد، این الگو متشکل از ده ها قسمت به هم پیوسته مبتنی بر هنر برش کاغذ ژاپنی موسوم به “کیریگامی” است.
هنگامی که این کفی روی زمینِ صاف باشد، اصطکاک کمی خواهد داشت و صاف و نرم حرکت می کند. هنگامی که فرد رو به جلو گام برمی دارد، وزن خودرا از سمت پاشنه پا به سمت انگشتان پا می اندازد و موجب می شود کفی خم شود. این حالت موجب می شود قسمت های برش خورده به شکل پوست مار بیرون بزنند و به زمین چنگ بزنند و اصطکاک را به حداکثر برسانند.

این کفی نسبت به دیگر موادی که در ساخت دیگر کفی های با اصطکاک بالا که مثلا برای جلوگیری از لیز خوردن در پیاده روهای یخ زده در زمستان استفاده می شود، سبک تر است. بعلاوه اینکه این کفش ها را آسان تر می توان به پا کرد و درآورد.
مهمتر از همه، وقتی این کفی روی سطحی مانند یخ آزمایش شد، در ایجاد اصطکاک مانند چنگک عمل کرد و اصطکاک فوق العاده ای را ایجاد کرد.
پروفسور “جیووانی تراورسو” نویسنده این مطالعه می گوید: سقوط و زمین خوردن عامل اصلی مرگ و میر در سالمندان و دومین علت اصلی مرگ و میر شغلی است. اگر ما بتوانیم اصطکاک بین خود و زمین را کنترل نماییم و آنرا افزایش دهیم، می توانیم خطر این سقوط ها را کاهش دهیم که نه جان بسیاری را نجات می دهد، بلکه سالانه میلیاردها دلار از هزینه های پزشکی می کاهد.
دانشمندان حالا به دنبال مشارکت با شرکت هایی هستند که ممکنست مشتاق تجاری سازی این فناوری باشند.

منبع: