با تلاش پژوهشگران سوئدی و انگلیسی ابداع شد ابزاری که سطح استرس را با بررسی سیگنال های پوست تشخیص می دهد

به گزارش نیوزتل گروهی از پژوهشگران سوئدی و انگلیسی، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند با بررسی سیگنال های پوست بدن، سطح استرس را تشخیص دهد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، ابزار هوشمندی که سیگنال های الکتریکی پوست را اندازه گیری می کنند، این توانایی را دارند که سطح استرس کاربر را بررسی نمایند، به عملکرد ورزشی او کمک کنند و به ردیابی احساسات او بپردازند.
گروهی متشکل از پژوهشگران سوئدی و انگلیسی، متد جدیدی جهت بررسی سیگنال های بیولوژیکی پوست ابداع نموده اند.
سیستمی که پژوهشگران ابداع نموده اند، با استفاده از یک ابزار پوشیدنی که یک شتاب سنج را شامل می شود، اطلاعات به دست آمده را در چارچوب تصاویر مارپیچ رنگارنگ، روی تلفن همراه نمایش می دهد.
اولین نمونه این سیستم معروف به “افکتیو هلث”(Affective Health)، توسط پژوهشگرانی ابداع شده است که در حوزه تعامل میان انسان و کامپیوتر کار می کنند و به دنبال ابداع فناوری های کامپیوتری جدیدی هستند که می توانند اطلاعات به دست آمده را روی تلفن همراه هوشمند عرضه کنند.
دکتر “پدرو سانچز”(Pedro Sanches)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بدن ما، طیف گسترده ای از سیگنال ها را منتشر می کند که قابل اندازه گیری هستند. هم اکنون، ابزار کارآمد بسیاری مانند ابزار بررسی ضربان قلب وجود دارند که می توانند این سیگنال ها را که ما آنها را “بیو دیتا”(biodata) می نامیم، بررسی نمایند. در هر حال، حوزه های دیگری از بیودیتا مانند رسانایی پوست یا سطح تعریق وجود دارند که هنوز باید توسعه یابند. درک معنای این نوع از بیو دیتا ساده نیست. مردم با این نوع از اطلاعات آشنا نیستند و معلوم نیست که چگونه از آن استفاده می نمایند.
پژوهشگران در این بررسی، ۲۳ نفر را با اولین نمونه از افکتیو هلث به مدت یک ماه مورد ارزیابی قرار دادند. آنها به شرکت کنندگان نگفتند که چه ابزارهایی کارآمد هستند. در عوض، آنها را طوری راهنمایی کردند که افکتیو هلث بتواند اطلاعاتی را در ارتباط با واکنش های فیزیکی و عاطفی شرکت کنندگان و نحوه افزایش رسانایی پوست به دنبال افزایش تعریق جمع آوری کند. اطلاعات به دست آمده در این بررسی، با رنگ های متفاوت مشخص شدند.
پژوهشگران در این بررسی دریافتند که می توان از افکتیو هلث، بعنوان ابزاری برای مدیریت سطح استرس بهره برد.
پروفسور “کورینا ساس”(Corina Sas)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: نتایج این بررسی، بینش هایی را در اختیار طراحان فناوری های پوشیدنی قرار می دهد و به کاربران این فناوری ها کمک می نماید تا درک بهتری از واکنش های بدن خود داشته باشند.
این پژوهش، در مجله “ToCHI” به چاپ رسید.