به وسیله تار و پود مجهز به حسگر؛ ماسک هایی که با تشخیص کرونا می درخشند

نیوزتل: پژوهشگران مشغول ساخت ماسک هایی هستند که در صورت ابتلای فرد به کووید۱۹ به رنگ فلورسنت می درخشند.

به گزارش نیوزتل به نقل از تلگراف، پژوهشگران دانشگاه هاروارد مشغول ساخت ماسک هایی هستند که با ردیابی ویروس کرونا می درخشند. برای این منظور حسگرهایی در تاروپود پارچه بافته می شوند و زمانیکه فرد در آن نفس می کشد، ویروس کرونا را ردیابی می شود.
در مرحله بعد اگر فرد مبتلا به ویروس باشد، ماسک نوری فلورسنت منتشر می کند. این طرح اولیه نیازمند آن است که ماسک به وسیله یک دستگاه قابل حمل بررسی شود تا ابتلای فرد به کووید۱۹ را کنترل کند. هنگامیکه قرنطینه شیوع ویروس کرونا لغو شود، می توان بجای اندازه گیری دمای بدن افراد برای ردیابی کووید۱۹، از این روش برای شناسایی سریع بیماران استفاده نمود.
محققان دانشگاه های هاروارد وMIT ادعا می کنند می توان این روش را در حوزه حمل و نقل به کار برد. این در حالیست که انگلیس اهتمام دارد با روشی ایمن کارمندان را به محل کار خود بازگرداند.
جیم کولینز یکی از پژوهشگران می گوید: همزمان با بازگشایی سیستم حمل و نقل می توان از این فنآوری در بخش امنیتی فرودگاه ها و هنگام انتظار مسافران برای هواپیما استفاده نمود.
مورد استفاده دیگر به کارگیری در حمل و نقل عمومی است. بیمارستان ها نیز می توانند از این روش استفاده کنند. این فناوری نخست در سال ۲۰۱۶ میلادی برای مقابله با شیوع ویروس های زیکا و ابولا توسعه یافت.
به گفته کالینز ساخت این دستگاهها حدود یک دلار هزینه دارد و مقامات می توانند با اسکن کردن ماسک های عابران ابتلای ویروس به آنها را بررسی نمایند.

منبع: