بزرگترین حفره لایه اوزون در قطب شمال بسته شد

به گزارش نیوزتل بزرگترین حفره ای که تابحال در لایه اوزون در قطب شمال بوجود آمده بود، تنها چند هفته بعد از اعلام از جانب دانشمندان بسته شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، چندی پیش محققان اعلام نمودند که در لایه اوزون در قطب شمال حفره ای بوجود آمده و بزرگترین حفره ای است که تابحال در این منطقه به ثبت رسیده است.
حال محققان می گویند که این حفره که به علت دمای غیرمعمول سرد زمستانی بوجود آمده بود به همان سرعتی که به وجود آمده، بسته شده است.

این حفره در ابتدا در اوایل سالجاری میلادی بوجود آمده بود و در ماه مارس به بزرگترین اندازه خود در ۱۱ مایلی سطح زمین رسید.
سرویس ” CAMS” که توسط مرکز اروپایی پیشبینی های میان مدت جوی(ECMWF ) اداره می شود، در سال ۲۰۱۴ میلادی افتتاح شد و از آن زمان اطلاعاتی راجع به ترکیبات اتمسفر عرضه می دهد.
متخصصان این مرکز معتقدند که این سوراخ به علت یک گردباد قطبی غیرمعمول بوجود آمده بود که سبب رشد ناگهانی این حفره شد.

” گردباد قطبی” توده ای بسیار بزرگ از هوای خیلی سرد است که در طول زمستان بر منطقه قطبی سوار است. دو نوع گردباد قطبی در سیاره زمین وجود دارد، یکی در اطراف قطب شمال و دیگری در اطراف قطب جنوب.
گردباد قطبی کمک می نماید که هوای سرد در بالای قطب به دام افتد.
محققان ” CAMS” گفته اند که گردباد سرد قطبی سال جاری بسیار قوی و پایدار بود.
ولی ایجاد این حفره هیچ ارتباطی به تغییرات کیفیت هوا ندارد.
لایه اوزون لایه ای است در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری سطح زمین که بسته به شرایط فصلی و آب وهوایی ضخامت آن تغییر می کند.
این لایه با جذب ۹۵ تا ۹۹٫۹ درصد پرتو اشعه فرابنفش خورشید، باعث ادامه زندگی بر روی کره زمین می شود. لایه اوزون پرتوهای پرانرژی فرابنفش را جذب کرده و آنها را به شکل پرتوهای فروسرخ درمی آورد و به سطح زمین می فرستد.
لایه اوزون زمین را از تشعشعات خطرناک ماوراءبنفش محافظت می کند.
این تشعشعات باعث بروز سرطان، آب مروارید و دیگر مشکلات زیست محیطی می شوند.