با تلاش پژوهشگران دانشگاه استنفورد صورت می گیرد درمان ایدز با کمک یک مولکول نادر

نیوزتل: پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ (Stanford University) در بررسی جدید خود نشان دادند که امکان درمان ایمن و بی خطر ایدز، با کمک یک مولکول نادر وجود خواهد داشت.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه استنفورد، پژوهشگران اهتمام دارند راهبردهای درمان سرطان، ایدز و آلزایمر را با کمک نوعی بی مهره دریایی بهبود ببخشند. آنها بررسی خودرا بر یک ارگانیسم دریایی موسوم به” Bugula neritina” متمرکز کردند که یک مولکول موسوم به “بریوستاتین” (Bryostatin) را تولید می کند. این مولکول می تواند فعالیت سلولی را با روش های کنترل شده ای اداره کند.
“پاول وندر” (Paul Wender)، شیمیدان دانشگاه استنفورد و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: اگر جست و جو به اندازه کافی صورت بگیرد، چاره ای برای مشکلاتی که نا ممکن به نظر می رسند نیز پیدا می شود. ما حالا نتایج قابل توجهی را در دست داریم و امیدواریم که بتوانیم آنها را به آزمایش های بالینی وارد نماییم. من باور دارم این پژوهش نشان میدهد که مزایای علمی و اجتماعی تا چه اندازه می توانند حاصل آموزش و پژوهش باشند.
پژوهشگران در مقاله این پروژه توضیح دادند که شکل مصنوعی و تولید شده بریوستاتین، عملکرد متفاوتی با شکل طبیعی آن دارد. آزمایش هایی که روی سلول های سرطانی انسان در آزمایشگاه صورت گرفت، نشان داد که مولکول های تولید شده می توانند تاثیر درمان های سلولی را بالا برند و حتی بهتر از بریوستاتین طبیعی عمل کنند.

پژوهشگران در دومین آزمایش خود، به اصلاح بریوستاتین پرداختند تا آنرا ابتدا به پیش دارو و سپس داروی فعال تبدیل کنند و اثر دارویی آنرا به مرور زمان بالا برند. آنها دریافتند که پیش داروی تولید شده، اثر بیشتری نسبت به بریوستاتین در مدلهای حیوانی و سلول های آلوده به ایدز دارد.
اگر موفقیت های این پژوهش در انسان ها هم تکرار شوند، امکان کاهش شدت درمان و عوارض جانبی دارو در افراد مبتلا به ایدز وجود خواهد داشت.
این پژوهش، در مجله ” Nature Communications” به چاپ رسید.

منبع: