آژانس فضایی اروپا از دستکش فضایی پیشرفته خود رونمایی نمود

به گزارش نیوزتل آژانس فضایی اروپا به تازگی از دستکش فضایی مفهومی خود که شامل یک ابزار برای کنترل کردن سطح نوردها و پهپادها تنها با حرکت دست است رونمایی نمود.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، آژانس فضایی اروپا اعلام کرد، این دستکش فضایی پیشرفته که جزو پروژه “پکستکس”(Pextex) است طی بازه زمانی دو ساله تهیه شده است.
مدل آزمایشی(mockup) این دستکش توسط شرکت “کومکس”(Comex) توسعه داده شده است و طراح آن هم “آگاتا مِدی اونی”(Agatha Medioni) است. وی آن دستکش را بگونه ای طراحی نموده که ابزار پیشرفته را بتوان درون آن تعبیه کرد و کار کردن را برای فضانوردان تسهیل کرد.
بر خلاف برخی فیلم های علمی-تخیلی که در آن لباس های فضایی را بگونه ای دیگر نشان می دهند که گویی کلاه های فضانوردان کمی خنده دار به نظر می آید اما این نکته را باید دانست که طراحی لباس فضایی بسیار مهم و پیچیده است چون که به جز اینکه آنها باید یک پوشش محافظتی بسیار مناسب باشند بلکه می توان آنها را در واقع همانند یک فضاپیمای کوچک دانست که حتی امکان دارد دارای نیروی محرکه مخصوص خود هم باشند و همینطور دستگاه پیچیده ای دانست که برای محافظت و پشتیبانی از فضانورد در محیط فضا مورد استفاده قرار می گیرد.
نزدیک به یک قرن است که دانشمندان در حال توسعه لباس های فضایی هستند اما باز هم نقص هایی در آنها وجود دارد. یکی از بخش های یک لباس فضایی که بسیار مهم هستند دستکش ها هستند. دستکش ها باید به اندازه کافی محکم باشند تا جو زمین مانند خویش را در داخل حفظ کنند. اما با این وجود فضانوردان باید بتوانند انگشتان و دستان خویش را که درون آنها قرار دارند به راحتی حرکت دهند. متأسفانه دستکش های فضایی مدرن آنچنان که باید مناسب نیستند بعنوان مثال دستکش های آمریکایی که حالا وجود هستند بگونه ای خوب طراحی نشده اند، درون آنها سرد است و ناخن های فضانوردان با پوشیدن آنها از بین می روند. برای رسیدگی به بعضی از این مشکلات، آژانس فضایی اروپا به تازگی با همکاری یک شرکت موفق به طراحی یک دستکش فضایی پیشرفته جهت استفاده در فضا شده است.
یکی از مواردی که این دستکش جدید را منحصر به فرد می سازد این است که سه ابزار درون سه انگشت این دستکش تعبیه شده است. یکی از این ابزارها قابلیت کنترل حرکت است که به فضانوردان این امکان را می دهد تا یک سطح نشین یا پهپاد را از راه دور و تنها با حرکت کم دست خود کنترل کنند. ابزار دوم هم یک لیزر داخلی برای هدف قرار دادن و یافتن مسافت است و سومین ابزار هم نمایشگری است که وضعیت لباس فضایی فضانورد را نشان داده است.
طبق گفته آژانس فضایی اروپا، مواد لباس فضایی که از آن دستکش های مفهومی ساخته شده است می تواند به صورت بالقوه به لباس های فضایی آینده قابلیت خود ترمیمی و ذخیره و برداشت انرژی برای بهره وری بیشتر و همینطور کنترل حسگرها، ربات ها و نمایشگرها را بدهد.