کنترل هورمون ها از راه دور با نانوذرات مغناطیسی

به گزارش نیوزتل محققان موسسه ˮام.آی. تیˮ در مطالعه اخیرشان با استفاده از نانوذرات مغناطیسی موفق به کنترل از راه دور رهاسازی هورمون ها شده اند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، سطح غیر طبیعی هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول با انواع اختلالات سلامت روان همچون افسردگی و اختلال استرس بعد از صدمه روانی (PTSD) مرتبط می باشد. محققان حالا با استفاده از نانوذرات مغناطیسی راهی را برای کنترل از راه دور انتشار این هورمون ها از غده فوق کلیوی طراحی نموده اند.
محققان می گویند این رویکرد به آنها کمک می نماید تا اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تاثیر ترشح هورمون بر سلامت روان کسب کنند و در نهایت می توانند راهی جدید برای درمان اختلالات در رابطه با هورمون عرضه کنند.
“پولینا آنیکوا” (Polina Anikeeva)، استاد دانشگاه علوم مغز و مهندسی مواد موسسه ام.آی. تی، اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که دریابیم چگونه می توانیم با تعدیل عملکرد اندام پیرامونی، اختلالات استرس را مطالعه کرده و درمان نماییم.
به همین منظور “دکل راسنفلد” (Dekel Rosenfeld)، محقق فوق دکترای این موسسه، نانوذرات مغناطیسی تخصصی تولید کرده است که می توانند به غده فوق کلیوی تزریق شوند. هنگامی که این ذرات در معرض میدان مغناطیسی ضعیف قرار دارند، کمی گرم می شوند و کانال های پاسخگو به گرما را فعال می کنند که سبب ترشح هورمون می شوند. از این روش می توان برای تحریک اندام در اعماق بدن با حداقل تهاجم بهره برد.
محققان موسسه ام.آی. تی قبلاً چندین نانومواد مغناطیسی همچون ذره هایی که می توانند داروها را در زمان های دقیق در نقاط خاص بدن آزاد کنند، ابداع کرده بودند. در مطالعه جدید، محققان قصد داشتند با دستکاری ارگان هایی که خارج از سیستم عصبی مرکزی هستند و از راه بررسی ترشح هورمون، درمان اختلالات مغزی را کشف کنند. یک نمونه مشهور محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) است که پاسخ استرس را در پستانداران تنظیم می کند. هورمون های ترشح شده توسط غده فوق کلیوی همچون کورتیزول و آدرنالین، نقش مهمی در افسردگی، استرس و اضطراب دارند.
به عنوان هدف تحریک ترشح هورمون، محققان تصمیم گرفتند کانال های یونی مسئول کنترل جریان کلسیم به سلول های آدرنال را مورد بررسی قرار دهند. این کانال های یونی با انواع محرک ها همچون گرما فعال می شوند. هنگامی که کلسیم از راه کانال های باز به سلول های آدرنال جریان می یابد، سلول ها، هورمون ها را پمپاژ می کنند. محققان برای تحریک این کانال های حساس به گرما که به صورت طبیعی در سلول های آدرنال اتفاق می افتند، نانوذرات ساخته شده از مگنتیت (نوعی اکسید آهن که کریستال های مغناطیسی ریز را در حدود ۱/۵۰۰۰ ضخامت موی انسان تشکیل می دهد) را طراحی کردند. در موش ها، آنها دریافتند که این ذرات می توانند مستقیماً به غدد فوق کلیوی تزریق شوند و حداقل ۶ ماه در آنجا بمانند و در گام بعدی کانال های کلسیمی در موش ها را مورد بررسی قراردادند.
کانال حساس به گرما که آنها هدف قرار داده بودند، TRPV1 نام داشت و در خیلی از نورون های حسی در بدن، همچون گیرنده های درد یافت می شود. کانال های TRPV1 را می توان با کپسایسین فعال کرد.
کپسایسین یا کاپسی سین (Capsaicin) ماده ای شیمیایی از سرده کپسیکوم است. این ماده در فلفل های تند (سبز و قرمز) یافت می شود.
کانال های TRPV1در بین گونه های پستانداران یافت می شوند و متعلق به خانواده خیلی از کانال های دیگر هستند که نسبت به گرما هم حساس هستند. محققان حالا قصد دارند از این روش استفاده کنند تا بررسی نمایند که چگونه هورمون آزاد شده، بر اختلال استرسی بعد از صدمه روانی و سایر اختلالات روانی تاثیر می گذارد.