دانشمندان دانشگاه کیوتو توسعه دادند درمان آلزایمر با واکسنی که داخل بینی تزریق می شود

نیوزتل: دانشمندان ˮدانشگاه کیوتوˮ ژاپن بتازگی موفق به توسعه واکسنی شده اند که توسط آن توانسته اند با موفقیت ماده مغزی آتروفی شده در موش ها را کاهش دهند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا، واکسنی که پژوهشگران توسعه داده اند از راه بینی به بدن بیمار تزریق می شود که به صورتی یک درمان جدید برای این بیماری شمرده می شود. این واکسن با مسدود کردن پروتئینی که موجب بیماری آلزایمر می شود، در کاهش ماده مغزی آتروفی شده در مغز موش ها موفق بود.
کاهیدگی یا آتروفی(Atrophy) به مدلول تحلیل رفتگی پوست یا بافت یا عضوی که رشد نابهنجار داشته، است. در کاهیدگی تعداد یاخته ها تغییری نمی کند بلکه اندازه و محتویات آنها کاهش پیدا می کند.
این واکسن همین طور موجب کاهش تغییرات و رفتارهای غیرطبیعی در مغز که بطور عادی با آلزایمر ارتباط دارد، می شود.
“هاروهیسا اینو”(Haruhisa Inoue) استاد دانشگاه کیوتو اظهار داشت: تحقیقات بسیار بیشتری جهت استفاده از این واکسن در انسان ها لازم است اما این یک دستاورد مهم در درمان بیماری آلزایمر شمرده می شود.
تا به امروز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. بعضی از داروها می توانند علایم را بهبود ببخشند، اما هیچ کدام نمی توانند بیماری را بطور کلی درمان کنند. بیماری آلزایمر و زوال عقل با تجمع غیرطبیعی پروتئین تاو در مغز مشخص می شود. در این تحقیق پژوهشگران ژن را در ویروس بی ضرر قرار دادند تا آن ژن بتواند پروتئین تاو تولید نماید. آنها سپس ویروس را به بینی موش هایی که مبتلا به بیماری آلزایمر بودند تزریق کردند.
پروتئین تاو در نورون های دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت ها و الیگودندروسیت ها(oligodendrocyte) به میزان کمتری یافت می شوند. پروتئین های تاوی که کارکرد خودرا در تثبیت کردن ریزلوله ها از دست داده اند عامل اصلی بیماری های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند. الیگودندروسیت ها(oligodendrocyte) یاخته های تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی مرکزی هستند.
این واکسن به تحریک سیستم ایمنی موش ها انجامید و موجب شد تا آنتی بادی هایی ساخته شود که پروتئین های تاو را از بین می برد و موجب کاهش آتروفی مغز موش ها شد که این مساله در درمان بیماری آلزایمر بسیار مهم می باشد. علاوه بر این پژوهشگران اعلام کردند هشت ماه پس از آن که این واکسن را به موش ها تزریق کردند هیچ گونه عوارض جانبی در آنها مشاهده نکردند.
یافته های این مطالعه در مجله Nature منتشر گردید.

منبع: