نیوزتل: دانمشندان ˮدانشگاه کارنگی ملونˮ(Carnegie Mellon University) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک فناوری نوین شده اند که توسط آن می توانند با استفاده از فیلم های ضبط شده توسط گوشیهای هوشمند تصویر ۳بعدی دقیقی از صورت افراد ایجاد کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بطور معمول، اگر افراد بخواهند یک مدل دیجیتالی سه بعدی با کیفیت از چهره خود ایجاد کنند به یک اسکنر سه بعدی و یا چندین دوربین نیاز دارند اما حالا دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون سیستمی را به وجود آورده اند که به افراد اجازه می دهد با تلفن های هوشمند خود این کار را انجام دهند.
این فناوری توسط پروفسور “سیمون لوسی”(Simon Lucey) و دانشجویانش “شوبهام آگراوال”(Shubham Agrawal) و “آنجو پاهجو”(Anuj Pahuja) توسعه یافته است.
برای انجام این کار آنها ابتدا از یک گوشی هوشمند استفاده کردند و توسط آن یک ویدیو ۱۵ تا ۲۰ ثانیه ای از سر یک فرد ثبت کردند و شخصی که این ویدیو را ثبت می کرد در همان حال به دور آن شخص از تمام جهات می چرخید. تیم لوسی طی این آزمایش از قابلیت اسلوموشن یا حرکت آهسته گوشی آیفون ۱۰ استفاده کردند تا بتوانند به کمک بالاتر بودن نرخ فریم، داده های تصویری بیشتری را جمع آوری کنند.
روش توسعه داده شده “اسلم”(SLAM) نام دارد که مخفف عبارت انگلیسی “بومی سازی و نقشه برداری همزمان” است و برای تعیین هندسه اساسی صورت استفاده می شود. سیستم مذکور این کار را با ایجاد نقاط مثلث مانند روی صورت انجام می دهد تا شکل و موقعیت دوربین تلفن هوشمند نسبت به صورت را محاسبه کند.
در مرحله بعدی الگوریتم مبتنی بر یادگیری عمیق برای شناسایی نیمرخ صورت فرد به همراه نقاطی مانند چشم، گوش و بینی آنها استفاده شد. تمام این پروسه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد و با یک گوشی هوشمند قابل اجرا می باشد. امید است که این سیستم در نهایت در برنامه هایی مانند ایجاد آواتار بازی، شناسایی بیومتریک یا در حوزه پزشکی کاربرد پیدا کند.

منبع: