ذرات باردار، جدیدترین سلاح در مقابل سرطان

به گزارش نیوزتل تحقیقات جدید نشان داده است که سلول های سرطانی را می توان با نانوذرات آبستن از بین برد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، ابزارهای بسیاری وجود دارد که سرطان برای زنده ماندن و رشد به آنها تکیه می کند، ازاین رو در صورت خنثی کردن آنها، خیلی از امکانات آن برای رشد از بین می رود. یکی از این مراکز در واحدهای دفع زباله های سلولی معروف به “لیزوزوم” واقع است که در سلول های سرطانی بخصوص در مقایسه با سلول های سالم صدمه پذیر هستند.
حالا دانشمندان در کره جنوبی دریافته اند که می توانند ضربه مهلکی به سلول های سرطانی از راه مخلوط دقیق نانوذرات آبستن وارد کنند.
لیزوزوم ها کیسه های کوچکی هستند که مملو از آنزیم ها و اسیدهایی هستند که قسمت های ناخواسته و نامطلوب سلول را تخریب می کنند و یا آنها را بازیافت می کنند و یا آنها را از دیواره های سلولی دور می ریزند.
تحقیقات جدید نشان داده است که لیزوزوم ها می توانند در مبتلا شدن به آلزایمر نقش داشته باشند، جایی که سیستم دفع اختلال عملکردی می تواند پروتئین های سمی را در مغز ایجاد کند.
دانشمندان انستیتوی علوم پایه کره جنوبی در تلاش هستند تا نوع لیزوزوم های ناکارآمدی ابداع و تحریک کنند. دلیل این امر این است که لیزوزوم وقتی ناکارآمد می شود، موارد نامطلوب و مضر را درون سلول آزاد می کند و می تواند سبب نابودی آن سلول شود که بدیهی است وقتی صحبت از سلول های سرطانی است، اتفاق خوبی به حساب می آید.
یک مورد که به نفع دانشمندان است این واقعیت است که لیزوزوم سلول های سرطانی نسبت به لیزوزوم سلول های سالم صدمه پذیرتر است.
محققان معتقدند که راهی برای دستیابی به این هدف پیدا کرده اند که شامل ترکیبی ظریف و دقیق از نانوذرات با بار منفی و مثبت است. این ذرات به صورت انتخابی در خوشه هایی روی سطح سلول سرطانی شکل می گیرند و سپس به کریستال های نانوذرات درون لیزوزوم ها تبدیل می شوند و سبب تورم آنها می شوند و به تدریج سلول رو به زوال می رود و در نهایت می میرد.
“بارتوژ گریزبوفسکی” از محققان این مطالعه اظهار داشت: در این کار، ما از سیستم تخریب شده دفع زباله سلول های سرطانی بهره برده ایم تا با بلورهای نانوذرات با کیفیت بالا آنها را نابود نماییم.
محققان با استفاده از دستور العمل های مختلفی برای این نوع جدید از درمان دریافتند که نانوذرات شامل ۸۰ درصد بار مثبت و ۲۰ درصد لیگاندهای با بار منفی برای نابودی سلول های سرطانی مطلوب هستند.
این گروه همینطور اعتقاد دارد که حساسیت pH به بخشی از لیگاندهای با بار منفی برای انتخاب سلول های سرطانی مهم می باشد. از راه آزمایشات بر روی طیف وسیعی از انواع سلول های سرطانی مشخص شده است که نانوذرات این گروه در مقابل همه آنها مؤثر است.
“ماگدالنا بورکوفسا” یکی دیگر از محققان این مطالعه اضافه می کند: نتیجه گیری ما مبتنی بر مقایسه ۱۳ سارکوم مختلف، ملانوما، سرطان پستان و ریه و چهار نوع سلول غیرسرطانی است. این نانوذرات در مقابل هر ۱۳ سلول سرطانی موثر بودند، در حالیکه به سلول های غیرسرطانی صدمه نرساندند.
حالا این گروه می خواهد ببیند که آیا این درمان می تواند در تومورهای مدلهای حیوانی هم مؤثر باشد یا خیر.
این مطالعه در مجله Nature Nanotechnology انتشار یافته است.