سیستم عامل چینی ویندوز را عقب می زند

به گزارش نیوزتل چین با هدف کاهش وابستگی به نرم افزارهای آمریکایی و افزایش امنیت ملی و حفظ حریم شخصی مردم در مقابل جاسوسی های سایبری کاخ سفید جایگزینی مناسب به جای ویندوز ابداع کرده است.

به گزارش نیوزتل به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست، پیش از این سیستم عامل هایی برای جایگزینی به جای ویندوز در چین ابداع شده بودند که چندان مورد توجه عموم قرار نگرفته بودند. اما اخیرا یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس توانسته با استقبال عمومی نسبی مواجه شود.
این سیستم عامل UOS یا سیستم عامل یکپارچه نام دارد و نخستین بار در ماه ژانویه در چین ارائه شد. این سیستم عامل که توسط شرکت یونیکام تک طراحی شده بر روی کامپیوتر های مجهز به تراشه های ساخت چین در عرض ۳۰ ثانیه بالا آمده و اجرا می شود.
در حال حاضر سیستم عامل های ساخت چین تنها حدود یک درصد از این بازار را در داخل این کشور در اختیار دارند. اما انتظار می رود این رقم در آینده نزدیک به ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.
شرکت طراح این سیستم عامل در حال مذاکره با برخی شرکت های سخت افزاری سازنده تراشه در چین مانند سان وی و لوونگ سان است تا سازگاری UOS با محصولات مذکور بیشتر شود. از جانب دیگر دولت چین در دسامبر گذشته تمامی مؤسسات دولتی و سازمان های عمومی را موظف به کنار گذاشتن نرم افزارها و سخت افزارهای خارجی ظرف سه سال آینده کرده و همین مساله بازاری مناسب برای سیستم عامل های چینی به وجود خواهد آورد.
UOS بر اساس سیستم عامل Deepin طراحی شده که موفق ترین توزیع لینوکس در چین به حساب می آید. رابط کاربری ساده و مناسب، شباهت بخش اطلاع رسانی و تنظیمات با اندروید و دکمه استارت مشابه با ویندوز سبب می شود کاربران برای درک نحوه استفاده از این سیستم عامل کار دشواری پیش رو نداشته باشند. یک اپ استور کامل هم برای بارگذاری انواع برنامه ها در محیط این سیستم عامل در نظر گرفته شده است.