محققان موسسه ماکس پلانک : آلودگی هوا ۳ سال از عمر همه مردم دنیا کم می کند

نیوزتل: یک تحقیق جدید با اشاره به اینکه آلودگی هوا بیشتر از دخانیات، ایدز و جنگ قربانی می گیرد، نشان داده است که این عارضه حدودا سه سال از عمر همه مردم جهان می کاهد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید از برخی واقعیت های آگهی دهنده درباره آلودگی هوا پرده برداشته است. این تحقیق نشان داد که آلودگی هوا بیشتر از جنگ، بیماری هایی مانند مالاریا و ایدز و همین طور کشیدن سیگار موجب کاهش طول عمر افراد می شود و قربانی می گیرد.
پژوهشگران این مطالعه اظهار داشتند که در حقیقت معتقدند آلودگی هوا یک “همه گیری جهانی” مانند بیماری کروناویروس جدید است.
هنگامی که همه گیری یک بیماری از مرز چند قاره بگذرد به آن دنیاگیر، یا پاندمی گفته می شود. مانند بیماری ایدز که جهانی شده است و بیماری کروناویروس جدید یا کووید-۱۹ که در حال جهانی شدن است. در طول تاریخ چند پاندمی مانند آبله و سل رخ داده است. یکی از فجیع ترین پاندمی ها، مرگ سیاه بود که در سده ۱۴ام بین ۷۰ تا ۲۰۰ میلیون نفر را کشت.
“توماس مونزل” از موسسه شیمی “ماکس پلانک” و عضو دپارتمان قلب و عروق مرکز پزشکی دانشگاه “ماینز” آلمان می گوید: از آنجائیکه تأثیر آلودگی هوا بر سلامت عمومی بسیار بیشتر از حد انتظار است و یک پدیده موجود در سراسر جهان است، نتایج ما نشان میدهد که آلودگی هوا یک “همه گیری جهانی” است.
وی ادامه داد: سیاستگذاران و جامعه پزشکی باید توجه بیشتری به این امر داشته باشند. هم آلودگی هوا و هم استعمال سیگار قابل پیشگیری است، اما در طول دهه های گذشته به خصوص از جانب متخصصان قلب و عروق، به آلودگی هوا نسبت به استعمال سیگار توجه کمتری شده است.
پژوهشگران روشی را برای مدلسازی از تأثیر منابع مختلف آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر به کار بردند و دریافتند که آلودگی هوا در سال ۲۰۱۵ در سراسر جهان موجب ۸.۸ میلیون مرگ زودرس در جهان شده است. این آمار معادل کوتاه شدن طول عمر حدود سه ساله برای همه مردم جهان بطور میانگین است.
نتایج این مطالعه نشان میدهد میزان تاثیر آلودگی هوا بر سلامت عمومی مردم دنیا به اندازه این است که گویا سه سال از عمر همه مردم روی زمین کم نماییم.
“خوزه لیلیولد” از موسسه “ماکس پلانک” اظهار داشت: قابل توجه است که هم تعداد کشته شدگان و هم کاهش امید به زندگی در اثر آلودگی هوا، با اثر سیگار کشیدن رقابت می کند و بسیار بیشتر از سایر علل مرگ و میر در جهان است. آلودگی هوا بیش از مالاریا بعنوان یک عامل جهانی مرگ زودرس قربانی گرفته است.
وی ادامه داد: میزان مرگ و میر بر اثر آلودگی از اچ آی وی و ایدز، مصرف الکل و مصرف مواد مخدر بیشتر است.
در سال ۲۰۱۵، دخانیات مسئول ۷.۲ میلیون مرگ، اچ آی وی و ایدز ۱ میلیون مرگ، انواع اشکال خشونت(از جمله مرگ در جنگ) ۵۳۰ هزار مرگ بوده است.
این مطالعه در مجله Cardiovascular Research انتشار یافته است.

منبع: