توسعه نخستین سنسور کورتیزول نظارت بر استرس

نیوزتل: پژوهشگران ˮموسسه فناوری کالیفرنیاˮ به تازگی موفق به توسعه یک ردیاب کورتیزول غیرتهاجمی شده اند که توسط آن می توانند به راحتی بر سطح استرس و شرایط روحی افراد نظارت کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، استرسی که به علت برخی شرایط روحی در ما ایجاد می شود، اگر متوقف نشود می تواند سبب افسردگی، اضطراب و اختلال استرس بعد از صدمه روانی شود. سطح کورتیزول که یک هورمون استروئیدی است، ارتباط نزدیکی با تغییرات در وضعیت روانی فرد دارد و آزمایش خون راهی مناسب برای اندازه گیری کورتیزول بدن افراد است.
حالا پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا راهی آسانتر برای اندازه گیری سطح کورتیزول بدن افراد ابداع نموده اند. محققان موفق به توسعه یک سنسور پوشیدنی غیرتهاجمی شده اند که می تواند تغییرات سطح کورتیزول را مستقیماً از عرق پوست افراد تشخیص دهد.
سنسور مذکور از گرافین ساخته شده است، لایه ای از کربن که تنها یک لایه ضخامت دارد و به یک ساختار سه بعدی که دارای سوراخ های ریز در سراسر خود است، تبدیل می شود. این منافذ حاوی آنتی بادی های کورتیزول هستند و هنگامی که عرق به آنها می رسد، به کورتیزول متصل می شوند و این چیزی است که توسط سنسور به صورت الکترونیکی قابل تشخیص می باشد.
کورتیزول معروفترین گلوکوکورتیکوئید بدن است که از غده فوق کلیوی ترشح می شود. کورتیکواستروئیدها به استروئیدهایی گفته می شوند که در بخش قشری غده فوق کلیوی ساخته می شوند. استروئیدها ترکیبات چربی با چهار حلقه کربنی هستند. کورتیکواستروئیدها به دو گروه عمده مینرالوکورتیکوئیدها (mineralocorticoids) مانند آلدوسترون و گلوکوکورتیکوئیدها (glucocorticoids) مانند کورتیزول (۲۱ کربنه) تقسیم بندی می شوند. گلوکوکورتیکوئیدها مانند کورتیزول نقش های مختلفی همچون کاهش التهاب، تخفیف واکنش های ایمنی، تاثیر بر متابولیسم و افزایش قند خون در بدن دارند.
پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا این سنسور را بر روی چند فرد مورد آزمایش قرار دادند و طی تمام آزمایشات، این سنسور موفق به اندازه گیری سطح کورتیزول با دقت بالا شد.