ربات نوازنده و خواننده ای که تور کنسرت می گذارد!

نیوزتل ربات نوازنده و خواننده ای که تور کنسرت می گذارد!
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، به طور کلی فرض بر این است که ربات ها برای کارهای دستی آماده می شوند، اما اخیراً بنظر می رسد که کوشش های خلاقانه تری برای ساخت آنها انجام می شود. “شیمون” یک ربات موسیقیدان است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ ساخته شد و الان یاد گرفته است که ماریمبا بنوازد، آواز بخواند، برقصد، شعر بسراید و ملودی های خودش را بسازد و به زودی هم کنسرت خواهد گذاشت تا نخستین آلبوم خودرا به گوش مردم برساند.
“ماریمبا”(marimba) نوعی ساز کوبه ای است که با ضربه زدن با مضراب های مخصوص بر روی صفحات چوبیِ این ساز، صدا تولید می شود.
“شیمون” از چندی قبل روی نواختن ماریمبا تمرکز کرده بود و آهنگ های ساده را خودش ساخته است. حالا بنظر می رسد که او پیشرفت کرده و نتیجه کار وی در حال بیرون آمدن است. در حقیقت باید اظهار داشت که نخستین تک آهنگ “شیمون” با نام “در ذهن تو”(Into Your Mind) دور از انتظار و واقعاً بسیار شنیدنی است که می توان آنرا در فیلم انتهای خبر مشاهده کرد.
“شیمون” کار خودرا به همان روشی که سایر ربات ها یاد می گیرند، با آموزش مقادیر زیادی از داده های نمونه انسانی آموخته است که در این مورد، بدان معناست که ۵۰ هزار متن آهنگ از موسیقی سبک جاز، پراگ راک و هیپ-هاپ را دیده است.

“شیمون” بر طبق این آموزش ها حالا می تواند آغاز به شعر سرایی و ساخت ملودی کند. اما “شیمون” به همین محدود نشده است، بلکه تیم سازنده اطمینان حاصل کرد که “شیمون” بعضی از عوامل دیگر را که موسیقی را بسیار جذاب تر می کند، درک می کند.
“ریچارد ساوری”، محقق این گروه می گوید: سیستم های زیادی وجود دارند که از یادگیری عمیق استفاده می نمایند، اما اشعار متفاوت هستند. معنا در اشعار متفاوت می باشد. همین طور بدیهی است که قافیه و ریتم برای شعر بسیار مهم هستند. بدین سبب ما همراه با یادگیری عمیق از دانش معنایی برای تولید اشعار استفاده می نماییم.
پروفسور “گیل وینبرگ” خالق “شیمون” و استاد فناوری موسسه جورجیا است.
“ساروی” می گوید: این ربات ارتباط میان کلمات را می داند، بعنوان مثال وقتی کلماتی مانند طوفان را دریافت می کند، کلمات در رابطه با آن مانند باران را ذکر می کند و بر این اساس تصمیم می گیرد که چه کلماتی برای بکار بردن در شعر خوب است.
متن ترانه های حاصل مانند چیزی است که هوش مصنوعی آنرا به وجود آورده است. آنها از کلمات و عباراتی ساخته شده اند که مانند جملات بداهه و لحظه ای به نظر می رسند، اما معنای خاصی ندارند. البته خب خیلی از آهنگ های نوشته شده توسط انسان ها نیز این روزها پر از شعرهای بی مدلول اما آهنگ های جذاب است، بدین سبب شاید “شیمون” خیلی هم بیراهه نمی رود.

“شیمون” در زمینه نواختن ماریمبا نیز حرفه ای شده است و با توانایی خاصی آنرا می نوازد.
از همه بهتر اینکه “شیمون” حالا شعری که خودش سروده را خوانده است. گروهی در دانشگاه “پمپئو فابرا” با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، صدای منحصر به فردی را برای او به وجود آورده اند.
به ظاهر “شیمون” نیز رسیدگی شده است و الان بجای اینکه فقط یک توپ فلزی بدون احساس با بازوهای ربات باشد، ابروهایی دارد که تکان می خورند، دهانی که همگام با آواز خواندن او حرکت می کنند و حرکات سر که به او اجازه می دهد احساسات را بهتر منتقل کند. “شیمون” سرش را در قسمت های هیجانی آهنگ روی ماریمبا خم می کند یا به دوستان نوازنده خود نگاه می کند.
این همکاری ربات و انسان در موسیقی تازه آغاز به کار کرده است. این گروه می گوید “شیمون” و گروه موسیقی همراهش یک آلبوم در چند ماه آینده دارند که از ۸ تا ۱۰ آهنگ تشکیل شده است و پس از آن یک تور کنسرت در برنامه دارند.
“وینبرگ” می گوید: فکر می کنم ما به جایی رسیده ایم که انتظار دارم مخاطب از موسیقی “شیمون” لذت ببرد. این نوعی از موسیقی است که انسان ها ننوشته اند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4