بزرگترین موزه دنیا ۲ و هشت دهم میلیون عکس را در دسترس عموم قرار می دهد

نیوزتل: موسسه اسمیتسونیان(Smithsonian Institution) که بزرگترین موزه و مجموعه تحقیقاتی دنیا است، ۲٫۸ میلیون تصویر دو و سه بعدی با وضوح بالا متعلق به کلکسیون های خودرا در یک پلت فرم آزاد در دسترس عموم قرار می دهد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، “موسسه اسمیتسونیان” در حال انتشار گنجینه عظیم ۲.۸ میلیونی تصاویر دو و سه بعدی با وضوح بالا از مجموعه های خود در یک پلت فرم آنلاین دسترسی آزاد جدید است.
این تصاویر از ۱۹ موزه اسمیتسونیان، ۹ مرکز تحقیقاتی، کتابخانه ها، بایگانی و آرشیوها و باغ وحش ملی آمریکا تهیه شده و از این پس با یک مرورگر وب به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد.
موسسه اسمیتسونیان(تأسیس ۱۰ اوت ۱۸۴۶) برای افزایش و انتشار دانش، گروهی از موزه ها و مراکز تحقیقاتی است که توسط حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا اداره می گردند. این مؤسسه به افتخار “جیمز اسمیتسون”(James Smithson) دانشمند بریتانیایی که اولین اهداکننده مالی و مؤسس آن بود، نامگذاری شده است. این موزه در ابتدا تا سال ۱۹۶۷ «موزه ملی ایالات متحده آمریکا» نامیده می شد.
اسمیتسونیان بزرگترین موزه علمی-فرهنگی-تحقیقاتی جهان است. این مؤسسه که در ایالات متحده آمریکا قرار دارد، حاوی ۱۳۷ میلیون شیء در کلکسیون خود است. حیطه کاری و نوع برنامه ها و کارهای این مؤسسه بی شباهت به سازمان میراث فرهنگی ایران نیست.
این مؤسسه که از منابع خصوصی و دولت فدرال آمریکا بودجه خودرا دریافت می کند، متشکل از ۱۹ موزه و ۹ مرکز علمی-فرهنگی در چند ایالت آمریکا است. همین طور ۱۵۶ موزه در آمریکا وابسته به این مؤسسه هستند و مرکز این مؤسسه در شهر واشنگتن دی سی قرار دارد.
اسمیتسونیان عموم مردم را به دیدن و استفاده از این تصاویر و مطالب به هر نحوی که مناسب می بینند، تشویق می کند.
این مجموعه تحت مجوز “CC0” لیست شده است که محدودیت ها و حق چاپ و نشرهای قبلی را برمی دارد و شامل همه چیز از پرتره های دانشمندان و پژوهشگران و تصاویر جذاب نجومی گرفته تا تصاویر و مدلهای سه بعدی از گیاهان و حیوانات است.
این تصاویر تقریباً شامل دو قرن داده های علمی است و اسمیتسونیان می گوید، این فقط آغاز ماجرا است و در ادامه سال ۲۰۲۰، حدود ۲۰۰ هزار تصویر دیگر به آن اضافه خواهد شد و بعدها نیز ۱۵۵ میلیون مورد دیگر در این مجموعه دیجیتالی اضافه خواهند شد.
“سیمون تانر” متخصص میراث فرهنگی دیجیتال در کالج کینگ لندن و مشاور این پروژه دسترسی آزاد به مجله اسمیتسونیان اظهار داشت: این مجموعه از داده ها شگفت آور است و دامنه وسیع تری از از علم و فرهنگ، فضا و زمان را باز می کند، به شکلی که هیچ مجموعه دیگری تابحال چنین کاری را انجام نداده است. این یک کمک شگفت آور به دانش بشر است.
اگر نمی دانید که در کجای این دریای اطلاعات شیرجه بزنید، ممکنست از بازدید از مدل سه بعدی شاتل فضایی “دیسکاوری”(Discovery) لذت ببرید که به لطف همکاری بین اسمیتسونیان و سزیم(Cesium) که یک تهیه کننده مدل سه بعدی با وضوح بالا و قابلیت اشتراک بوسیله دسترسی آزاد است، محقق شده و به همگان امکان گردش، چرخش، بزرگنمایی و بررسی از نزدیک این شاتل فضایی را می دهد.
“پاتریک کوزی” مدیرعامل سزیم اظهار داشت: ما مفتخریم که فناوری ما به پژوهشگران، آموزگازان و عموم مردم امکان مطالعه مدلهای سه بعدی را در مجموعه اسمیتسونیان با بالاترین جزئیات وضوح از هر جای دنیا خواهد داد.

منبع: