آخرین وضعیت توسعه فناوری اطلاعات کشور؛ دسترسی ۷۰ درصد خانوار ایرانی به اینترنت

به گزارش نیوزتل وضعیت شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) بر اساس ارزیابی اتحادیه بین المللی مخابرات از دسترسی بیشتر از ۷۰ درصدی خانوار ایرانی به اینترنت و نفوذ ۷۲ درصدی اینترنت موبایل حکایت دارد.
به گزارش نیوزتل به نقل از مهر، مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات در گزارشی از آخرین وضعیت فاکتورهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) که توسط اتحادیه بین المللی مخابرات انتشار یافته است، رونمایی نمود. در گزارش پایش جامعه اطلاعاتی، آخرین وضعیت فاکتورهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به تفکیک استانها، میزان مهارت فاوا در استانها، دسترسی به ابزارهای فناوری اطلاعات و میزان استفاده کاربران از این ابزارها انتشار یافته است.
آمار توسعه فاوا در استان ها بررس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان میدهد که استان تهران بیشترین توسعه را در حوزه ICT به خود مختص کرده است. تهران با امتیاز ۷.۴۴، سمنان با امتیاز ۶.۹ و یزد با ۶.۷۹ امتیاز، بالاترین استانها در توسعه فاوا هستند. این درحالی است که میانگین توسعه فاوا در کشور ۶.۳۲ است و استان های کردستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان پایین ترین امتیاز توسعه فناوری اطلاعات را در سال ۹۸ در اختیار دارند.

میزان دسترسی فاوا بررسی فاکتورهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور بر اساس میزان دسترسی فاوا نشان میدهد که ضریب نفوذ تلفن ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر در کشور ۳۱.۵۴ درصد است و این درحالی است که تعداد مشترکین تلفن همراه به ازای هر ۱۰۰ نفر در کشور، ۱۳۸.۸۳ درصد برآورد می شود. بر اساس این ارزیابی ها میزان پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای کاربران اینترنت ۱۶۷۹.۱۰ برحسب بیت بر ثانیه است و ۶۷.۸۵ درصد خانوار ایرانی به کامپیوتر دسترسی دارند. در همین حال ۷۰.۵۸ درصد خانوار ایرانی به اینترنت دسترسی دارند.
میزان استفاده فاوا بررسی شاخص میزان استفاده فاوا در کشور حاکی از آنست که ۶۱.۳۱ درصد افراد در ایران از اینترنت استفاده می نمایند. میزان مشترکین پهن باند ثابت به ازای هر ۱۰۰ نفر ۹.۰۵ درصد است. به این معنا که تنها ۹ درصد مردم کاربر اینترنت ثابت هستند و میزان مشترکان فعال پهن باند سیار به ازای هر ۱۰۰ نفر ۷۲.۶۷ درصد است. بدین سان ضریب نفوذ اینترنت موبایل در کشور ۷۲.۶۷ درصد برآورد شده است.
مهارتهای فاوا وضعیت مهارتهای فاوا از دیگر فاکتورهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور است که بر اساس ارزیابی اتحادیه جهانی مخابرات نرخ باسوادی بزرگسالان (۱۵ سال به بالا) در ایران ۸۴.۳۸ درصد اعلام شده است.