ابداع روشی نوین برای تشخیص شایع ترین نوع سرطان پوست

به گزارش نیوزتل پژوهشگران ˮدانشگاه ادیث کوانˮ(Edith Cowan University) استرالیا با همکاری پژوهشگران دانشکده پزشکی ˮدانشگاه هارواردˮ در مطالعه اخیرشان از روشی جدید برای تشخیص و درمان تومور پوستی ˮملانوماˮ(melanoma) اطلاع داده اند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران گروه تحقیقاتی ملانومای دانشگاه ادیث کاوان با همکاری دانشکده پزشکی هاروارد و پزشکان بیمارستان های غرب استرالیا، تکنیک جدیدی را برای تشخیص سلول های توموری در گردش(CTC) پیدا کرده اند که می تواند یک راه جدید برای تشخیص تومورهای سرطانی و توسعه روش های درمانی جدید باشد.
ملانوما(Melanoma) شایع ترین نوع سرطان پوست است و به صورت سنتی با مشاهده خال های گوشتی نامنظم و سپس بیوپسی پوستی برای تایید کامل تشخیص داده می شود. ملانوما به تومور با منشا سلول های ملانین دار گویند. این تومور بدخیم اصولاً یک تومور پوستی است. این نوع سرطان به سرعت می تواند در بدن گسترش پیدا کند.
این مطالعه در ادامه پژوهش پیشین دانشمندان این دانشگاه است چونکه آنها در مطالعه پیشین خود موفق به توسعه آزمایش خونی شده بودند که توسط آن می توانستند ملانوما را تشخیص دهند. در کشورهایی مانند استرالیا که تابش خورشید زیاد است، ملانوما یک مشکل عمده سلامتی در جامعه است. در صورتیکه ملانوما در مراحل اولیه تشخیص داده شود، نرخ بقای آن نسبتا بالا است، اما تشخیص زودهنگام اغلب به بررسی دقیق اختلالات پوستی و سپس بیوپسی های اذیت کننده و تهاجمی بستگی دارد. پژوهشگران دانشگاه ادیث کوان پیش تر توانستند با استفاده از این آزمایش خونی که توسعه داده بودند، حضور ملانوما را در ۷۹ درصد بیماران که قبلا مراحل اولیه ملانوما در آنها شناسایی شده بود، شناسایی کنند.
“الین گری”(Elin Gray) پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: این گام جدید، نخستین مطالعه برای توصیف جامع و گوناگون تنوع وسیع موجود در سلول های توموری در گردش ملانوما بود. این یافته های اولیه نخستین قدم به سمت توسعه یک روش جدید برای پیشگیری از انتشار ملانوم در بدن است.
سلول های سرطانی هنگامی که سلول های توموری در گردش از تومور اولیه به بیرون رانده می شوند، در سراسر بدن گسترش می یابند و از راه خون عبور می کنند تا تومورهای ثانویه(متاستاز) در اندام های دیگر ایجاد کنند.
متاستاز(Metastasis) یا دگرنشینی یا فراگُستری به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت های دیگر، گفته می شود. به این نوع تومورها، تومورهای دگرنشین هم گفته می شود.
تابحال سلول های توموری در گردش ملانوما به طرز باورنکردنی گریزان بوده اند و میزان ردیابی آن بین ۴۰ تا ۸۷ درصد متغیر بوده است.
پروفسور گری گفت طی این مطالعه ما به بررسی این مورد که چرا یافتن سلول های توموری در گردش دشوار می باشد، پرداخته ایم.
وی اظهار داشت: ما حالا دریافته ایم که تشخیص سلول های توموری در گردش به این آسانی ها نیست چونکه آنها در یک اندازه و شکل خاصی نیستند. سلول های توموری در گردش بسیار از نظر ظاهر متنوع هستند ازاین رو همه آنها متفاوت به نظر می رسند و به آزمایشات هم پاسخ های متفاوتی می دهند.
سلول های توموری در گردش ملانوما در میان هزاران سلول دیگر و ماده موجود در خون پنهان هستند. در یک میلی لیتر خون، غالباً کمتر از ۱۰ سلول سرطانی در میان یک میلیارد گلبول قرمز و یک میلیون گلبول سفید وجود دارد. این بسیار شبیه به پیدا کردن سوزن در انبار کاه است.
محققان با درک بهتر از پیچیدگی فعالیت آنها، روش های چند جانبه ای را برای تشخیص سلول های توموری در گردش ملانوما انجام دادند.
دکتر گری اظهار داشت: با ترکیب سه روش با هم، ما میزان ردیابی سلول های توموری در گردش ملانوما را به ۷۲ درصد رساندیم که نتیجه آن هم بسیار نسبت به انجام آزمایش بهتر بود. ما اطمینان داریم که این رویکرد یک گام مهم به سمت تشخیص مطمئن سلول های توموری در گردش ملانوما خواهد بود.
این گروه تحقیقاتی الان با کارشناسان هوش مصنوعی همکاری می کنند تا بتوانند بسیار سریع تر سلول های توموری در گردش ملانوما را شناسایی کنند.
یافته های این مطالعه در مجله “British Journal of Cancer” منتشر گردید.