فضاپیمای شرکت نورثروپ گرومن صبح فردا پرتاب می شود

به گزارش نیوزتل شرکت هوافضا و صنایع دفاعی آمریکایی ˮنورثروپ گرومنˮ(Northrop Grumman) عصر امروز به وقت محلی سیزدهمین پرتاب فضاپیمای ˮسیگنوسˮ(Cygnus) معروف به ˮ NG-۱۳ˮ را انجام خواهد داد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اسپیس، حدود سه ماه پیش(نوامبر) فضاپیمای آمریکایی معروف به “Cygnus NG-۱۲” ساخته شده توسط شرکت “نورثروپ گرومن” توسط موشک “آنتارس”(Antares) به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شد. حالا بنا بر گزارش پایگاه “اسپیس” این شرکت می خواهد برای سیزدهمین بار این فضاپیمای بدون سرنشین خویش را امروز یکشنبه ۹ فوریه ۵: ۳۹ عصر به وقت منطقه زمانی شرقی (۲: ۰۹ صبح دوشنبه به وقت تهران) توسط موشک “آنتارس”(Antares) از سکوی ۰A “پایگاه فضایی منطقه ای ایالت های میانه ساحل اقیانوس اطلس “در مرکز پرواز والوپ (Wallops Flight Facility) ناسا به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب کند.
فضاپیمای “سیگنوس”(Cygnus)، یک فضاپیمای پشتیبانی بدون سرنشین یکبار مصرف آمریکایی است که توسط نهاد علوم دفاعی “اوربیتال ساینسز کورپوریشن” ساخته شده و الان توسط شرکت نورثروپ گرومن بعنوان بخشی از برنامه خدماتی توسعه حمل و نقل بین المللی سامانه های تجاری ترابری مداری(COTS) ساخته و به راه افتاده است.
افراد علاقمند به فضا می توانند لحظه پرتاب این فضاپیما را به صورت زنده از این سایت مشاهده کنند. برنامه زنده قبل از پرتاب این فضاپیما از ساعت پنج عصر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱: ۳۰ صبح به وقت تهران) آغاز خواهد شد. اگه همه چیز بنا بر برنامه ریزی ها خوب پیش برود این فضاپیما بامداد سه شنبه ۱۱ فوریه به وقت آمریکا ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رسید.
فضاپیما سیگنوس دارای بیشتر از ۷۵۰۰ پوند(۳۴۰۱ کیلوگرم) تجهیزات و وسایل است. مقامات ناسا اعلام کردند(۳، ۴۰۱ کیلوگرم) لوازم، آزمایشات علمی و وسایل نقلیه دیگر برای خدمه سه نفره مأموریت “اکسپدیشن ۶۲ “ایستگاه فضایی ارسال خواهد شد. این فضاپیما همینطور تعدادی میوه تازه، آب نبات و پنیرهایی چون پنیر چدار و مانچگو هم برای آنها ارسال خواهد نمود. همچون آزمایشاتی که در آنجا صورت خواهد گرفت می توان به آزمایش “Mobile Space Lab ” اشاره نمود که طی آن فضانوردان آزمایش رشد بافت ها و سلول ها در فضا و آزمایش تحلیل استخوان جهت بررسی اثرات قرار گرفتن در معرض میکروگرانش و دسته ای از باکتری های ای کلی که توسط مهندسی ژنتیک اصلاح شده و امکان دارد سوخت زیستی بالقوه تولید کنند را انجام خواهند داد. همینطور لوبیا چشم بلبلی بعنوان بخشی از آزمایش رشد مواد غذایی فضایی و تجهیزات لازم برای ایجاد آتش بعد از ترک این فضاپیما از ایستگاه فضایی صورت خواهد گرفت تا مطالعه کنند که چگونه آتش در بی وزنی می تواند گسترش یابد.
علاوه بر سیزدهمین پرتاب فضاپیمای شرکت نورثروپ گرومن، ناسا و آژانس فضایی اروپا هم مقرر است ساعت ۱۱: ۰۳ به وقت منطقه زمانی شرقی یا ساعت ۴: ۰۳ صبح دوشنبه ۱۰ فوریه وقت گرینویچ(۷: ۳۳ بامداد دوشنبه به وقت تهران) کاوشگر مدارگرد خورشیدی خود موسوم “سولار اوربیتر”(Solar Orbiter) را از پایگاه کیپ کاناورال واقع در فلوریدا پرتاب خواهند کرد.

پیشبینی می شود این فضاپیما که به صورت مشترک با ناسا توسعه داده شده است، بینش بی سابقه ای درباره جو خورشید، بادهای خورشیدی و میدان های مغناطیسی خورشید در اختیار دانشمندان قرار دهد.
همینطور این کاوشگر، نخستین تصاویر از مناطق قطبی ناشناخته خورشید را ثبت خواهد نمود. این کاوشگر خورشیدی مقرر است بعد از گذر از کنار زهره و عطارد به حداکثر سرعت ۲۴۵ هزار کیلومتر در ساعت برسد و در مدار ۴۲ میلیون مایلی از سطح خورشید(۶۷.۵ میلیون کیلومتر) قرار بگیرد. “سولار اوربیتر” به ۱۰ ابزار مدرن برای ثبت مشاهدات بی شمار از خورشید و جو آن مجهز است که دانشمندان امیدوارند بعضی از سرنخ های مربوط به آنچه را که سبب ایجاد باد و شراره خورشیدی می شود، فاش کند.
“آنه پاکروس” مدیر این مأموریت اظهار داشت که این آزمایش به منظور “درک چگونگی ایجاد و کنترل هلیوسفر توسط خورشید” طراحی شده است. هلیوسفر(heliosphere) یا هورسپهر، حباب غول پیکر پلاسمایی است که منظومه شمسی را احاطه کرده است.
مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر” با چرخیدن در مداری نسبتاً نزدیک به خورشید، ۱۳ برابر بیشتر در معرض نوری قرار می گیرد که به زمین می رسد. ازاین رو طوری طراحی شده است تا در مقابل دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت کند و ساختار مقاوم آن هم از ابزار آن در مقابل برخورد ذرات آبستن ساطع شده از انفجارهای موجود در جو خورشید محافظت می کند. کارشناسان گفتند که این مأموریت با نظارت مستقیم بر منبع بادهای خورشیدی می تواند به مدل سازی بهتری از آنها کمک نماید.