مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده پرتاب می شود

به گزارش نیوزتل ناسا به تازگی با همکاری ˮآژانس فضایی اروپاˮ در حال کوشش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی ˮسولار اوربیترˮ(Solar Orbiter) است تا توسط داده های جمع آوری شده آن بتوانند بهتر رخدادن طوفان های خورشیدی را پیشبینی کنند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر”(Solar Orbiter) که یک مأموریت مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا است، نخستین دید ما از مناطق قطبی خورشید از عرض های جغرافیایی بالا را فراهم خواهد نمود. به این ترتیب بینشی بی سابقه در مورد نحوه عملکرد این ستاره غول پیکر برای ما فراهم خواهد شد. همینطور مقرر است در این مأموریت مهم ارتباط خورشید – زمین هم بررسی شود و به محققان کمک نماید دوره های بروز آب وهوای طوفانی در فضا را بهتر پیشبینی کنند.
مدارگرد خورشیدی “سولار اوربیتر” در تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) ۲۰۲۰ میلادی ساعت ۱۱: ۱۵ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹: ۴۵ به وقت تهران) از مرکز فضایی “کندی”(Kennedy) در آمریکا به فضا پرتاب خواهد شد.
بنابر برنامه ریزی ها بعد از پرتاب، این مدارگرد به اندازه ۰.۲۸ واحد نجومی به خورشید نزدیک خواهد شد تا بتواند خیلی خوب و دقیق نحوه عملکرد خورشید را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. انتظار می رود این مأموریت هفت سال به طول بیانجامد.
مأموریت جدید ناسا می تواند با ثبت تصاویر از قطب های شمالی و جنوبی خورشید درک دانشمندان از خورشید را افزایش دهد.
با همکاری آژانس فضایی اروپا(ESA)، این تیم در حال کوشش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر است که این مدارگرد خورشیدی از نیروی سیاره زهره و زمین استفاده می نماید تا بتواند خویش را از “هواپیما گرفتگی”(ecliptic plane) (منطقه ای از فضا که با خط استوای خورشید که تمام سیارات در آن مدار قرار دارند، در یک راستا است) خارج کند.
در این موقعیت، فضاپیما به بررسی انبوهی از “ستاره های کوتوله زرد”(yellow dwarf star) که داده های بهتری را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا طوفان های خورشیدی را دقیق تر پیشبینی کنند، می پردازد. ستاره کوتوله فراوان ترین نوع ستاره در کهکشان ما است.
مدارگرد خورشیدی مذکور مجهز به یک محافظ گرمایی تیتانیومی است که روی آن با یک فسفات خاص پوشانده شده است و بنابراین این مدارگرد قادر به تحمل دمای بیشتر از ۹۰۰ درجه فارنهایت است و این مورد به آن اجازه می دهد تا در فاصله ۲۶ میلیون مایلی از خورشید قرار گیرد.
این مأموریت هفت سال به طول خواهد انجامید و در آن سولار اوربیتر ابتدا ۲۴ درجه بالاتر از خط استوای خورشید قرار خواهد گرفت و بعد از سه سال به ۳۳ درجه خواهد رسید و سپس هنگامی که در فاصله ۲۶ میلیون مایلی از خورشید قرار گرفت مأموریت او به پایان خواهد رسید.
دانشمندان توسط داده های جمع آوری شده این فضاپیما میدان مغناطیسی خورشید را مطالعه می کنند تا بتوانند پیشبینی کنند چه موقع طوفان های خورشیدی رخ خواهند داد.