اوریجین وسیله نقلیه خودران کروز برای سفرهای درون شهری

نیوزتل: شرکت ˮکروزˮ از نوعی وسیله نقلیه خودران رونمایی کرده که با هدف بهبود زندگی شهری ابداع شده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از تک کرانچ، شرکت “کروز”(Cruise) اخیرا از وسیله نقلیه خودران خود موسوم به “اوریجین”(Origin) رونمایی کرده که محصول همکاری چند ساله این شرکت با شرکت “جنرال موتورز” (GM) و “هوندا”(Honda) است. این وسیله نقلیه که شبیه به یک شاتل است، هیچ چرخ یا پدالی ندارد و برای سفر کردن با سرعت در بزرگراه ها طراحی شده است.
“کایل وگت”(Kyle Vogt)، مدیر ارشد فناوری و از بنیانگذاران کروز اظهار داشت: طراحی داخلی این شاتل، اتاقکی با صندلی های رو به یکدیگر را شامل می شود که معمولا مسافران آنرا در مسافرت با قطار تجربه می کنند. هر کدام از صندلی ها به پورت USB مجهز هستند تا بتوانند نیازهای مسافران را برآورده کنند. نمایشگرهای دیجیتالی که بالای اتاقک قرار دارند، اطلاعات مربوط به سفر را در اختیار مسافران شاتل می گذارند.

وگت اضافه کرد: درهای شاتل به طرف بیرون باز نمی شوند؛ در نتیجه دوچرخه سوارانی که کنار آن حرکت می کنند، در امان خواهند بود.
می توان اظهار داشت که اوریجین، هدف کروز را از ارائه یک سرویس رانندگی اشتراکی در مقیاس مورد نظر به نمایش می گذارد. زمان و نحوه ارائه این سرویس، سوالات مهمی هستند که هنوز بی پاسخ مانده اند.
“دان آمان”(Dan Ammann)، مدیرعامل کروز اظهار داشت: این وسیله نقلیه، فقط یک مفهوم ابتدایی نیست بلکه یک وسیله نقلیه است که کروز می خواهد از آن برای سرویس رانندگی اشتراکی استفاده نماید.

در هر حال نباید انتظار داشته باشیم که به زودی اوریجین را در جاده های عمومی ببینیم برای اینکه این وسیله نقلیه خودران هنوز قوانین فدرال آمریکا همچون “استانداردهای ایمنی فدرال موتور”(FMVSS) را که طراحی، ساخت، عملکرد و دوام خاصی برای وسایل نقلیه می طلبد، رعایت نکرده است.
بگفته آمان، اوریجین مقرر است هم اکنون در محیط های خصوصی و بسته مانند محوطه کارخانه جنرال موتورز در میشیگان و یا محوطه کارخانه هوندا مورد استفاده قرار بگیرد.
وی ادامه داد: این وسیله نقلیه، هزینه بسیار کمی خواهد داشت برای اینکه اگر ما واقعا در مورد بهبود زندگی و شهرهای خود جدی باشیم، باید این طرح را طوری انجام دهیم که شمار قابل توجهی از مردم بتوانند از اوریجین استفاده کنند. این هدف محقق نمی گردد مگر این که مردم بتوانند سفر با این وسیله نقلیه را بسادگی و با هزینه کمتر تجربه کنند.

منبع: