نظارت بر تومورهای سرطانی با یک اسکن نوین

نیوزتل: پژوهشگران ˮموسسه تحقیقات سرطان کمبریجˮ انگلیس بتازگی موفق به توسعه یک اسکن شده اند که از مولکول های مغناطیسی استفاده می نماید تا سلول های بدخیم تومور سرطان سینه را مشاهده و شناسایی کند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، اسکن هایی که دارای آهن ربا هستند الان می توانند بر تومورهای سرطان سینه در لحظه نظارت کنند و نشان دهند که کدام قسمت از آنها به سرعت در حال رشد هستند. تکنیک تصویربرداری که برای نخستین بار در انسان مورد استفاده قرار گرفته است، شامل ساختن یکی از مواد شیمیایی مغناطیسی خود بدن و اسکن آن با دستگاه MRI است.
میدان مغناطیسی از یک ماده شیمیایی حاصل می شود که سلول های تومور به طور طبیعی از آن استفاده می نمایند، بدین سبب میزان از بین رفتن آن نشان میدهد که تومورهای سرطانی چقدر فعال می باشند.
این می تواند به پزشکان کمک نماید تا نوع سرطان افراد را تشخیص داده و چگونگی عملکرد آنرا در یک نقطه خاص بررسی نمایند.
پژوهشگران موسسه تحقیقات سرطان کمبریج در انگلستان این تحقیق را انجام دادند و این روش را بر روی هفت بیمار در بیمارستان ادن بروک این شهر آزمایش کردند.
دانشمندان با استفاده از اسکن مغناطیسی می توانند دریابند که تومور با چه سرعت در حال رشد است و آنها با چه فوریتی می بایست فرد را درمان کنند.
این اسکن با ساختن یک ماده شیمیایی طبیعی مغناطیسی به نام “پیروات”(pyruvate) و سپس تزریق آن به بدن بیمار کار می کند.
بطور طبیعی سرطان ها پیروات را به وجود می آورند تا انرژی ایجاد کنند و بلوک های ساختاری برای سلول های جدید – بالقوه سلول های سرطانی – ایجاد کنند.
با قرار دادن بیمار در یک اسکنر MRI متخصصان می توانند در لحظه ببینند که تومور با چه سرعتی از پیروات مغناطیسی استفاده می نماید و با چه سرعتی در حال رشد است.
دانستن کارکرد داخلی یک تومور می تواند به پزشکان کمک نماید تا اقدامات درمانی دقیقی را انجام دهند و از تحت معالجه قرار دادن بیش از اندازه بیماران اجتناب کنند.
“کوین بریندل”(Kevin Brindle) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: این یکی از دقیق ترین تصاویر در مورد متابولیسم سرطان سینه بیمار است که تابحال توانسته ایم به آن دست یابیم. مثل این است که می توانیم تنفس تومور را نیز دریابیم.
در آزمایشات بیمارستانی، دانشمندان توانستند از اسکن ها برای شناسایی نوع سرطان، میزان بزرگی و تهاجمی بودن تومور افراد استفاده کنند.
آنها همین طور می توانند نقشه ای از تومور افراد تهیه کنند که در آن نشان میدهد که کدام قسمت های یک تومور بیشترین رشد و فعالیت را داشته است.
برای پروسه تصویربرداری، مواد شیمیایی به نام “پیروات کربن ۱۳ فرا قطبی”(hyperpolarised carbon-۱۳ pyruvate) باید یخ زده و در معرض آهنرباهای بسیار قوی قرار گیرد تا مغناطیسی شود. این موجب می شود سیگنالی که هنگام اسکن در دستگاه MRI منتشر می شود ۱۰ هزار بار قویتر از حد معمول شود که این مساله مشاهده تومورها را نیز آسان می سازد.
یافته های این مطالعه در مجله “PNAS” منتشر گردید.

منبع: