نخستین نمونه از خاک مریخ زودتر از ۱۰ سال دیگر به زمین نمی رسد

به گزارش نیوزتل دانشمندان می گویند که نخستین نمونه های خاک مریخ حداقل زودتر از ۱۰ سال دیگر به زمین نخواهند رسید ولی الان زمان آماده سازی مردم برای عنوان واقعیت هایی از مریخ فرا رسیده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا برنامه ریزی کرده که کاوشگر “مارس ۲۰۲۰”( Mars ۲۰۲۰) را در ماه ژوئیه سالجاری به فضا ارسال نماید تا این کاوشگر در ۴۸ کیلومتری دهانه برخوردی ” Jezero” مریخ فرود آید.
این کاوشگر رباتیک ۶ چرخ زمانی که به مریخ برسد کارهای گوناگونی انجام خواهد داد که مهم ترین آن کسب اطلاعاتی راجع به علایم حیات در گذشته مریخ است.
“مارس ۲۰۲۰” بعد از فرود به سطح مریخ در سال ۲۰۲۱ باید مسیرهای زیادی را بپیماید. سازندگان، آنرا به دوربین های بسیار بهتری(با وضوح بالاتر و وسعت دید بیشتر) نسبت به نسخه های قبلی و یک کامپیوتر اضافی برای قدرت بیشتر در پردازش تصاویر و تهیه نقشه ها و همینطور نرم افزاری پیشرفته تر برای پیمایش خودکار سطح مریخ مجهز کرده اند.
این تجهیزات به “مارس ۲۰۲۰” این قدرت را می دهند که به صورت متوسط ۲۰۰ متر در روز حرکت نماید تا به دنبال نشانه های حیات باشد و به شناخت بیشتر بشر از آب و هوا و خاک شناسی سیاره سرخ کمک نماید.
مقرر است این کاوشگر نمونه هایی را از سطح مریخ جمع آوری کرده و به زمین بازگرداند تا دانشمندان سراسر جهان در آزمایشگاه های مجهز خود بتوانند این نمونه ها را با جزئیات دقیق برای شواهد وجود حیات در سیاره سرخ بررسی نمایند.
ناسا و آژانس فضایی اروپا با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا این نمونه ها را بررسی نمایند.
برنامه های اخیر این دو سازمان که هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است، نشان از آن دارد که در سال ۲۰۲۶ میلادی دو پرتاب مهم صورت خواهد گرفت.
یکی از این پرتاب ها مربوط به کاوشگر “ERO” آژانس فضایی اروپا و دیگری مربوط به مأموریت “SRL” ناسا است که هر دو آنها به جمع آوری نمونه از مریخ خواهند پرداخت و اگر این مأموریت ها طبق برنامه ریزی های از پیش تعیین شده پیش رود، نمونه ها در سال ۲۰۳۱ میلادی به زمین خواهند رسید.
محققان معتقدند که مأموریت جمع آوری نمونه از مریخ یک دهه طول خواهد کشید ولی هم اکنون مردم باید نسبت به اطلاعاتی که از این نمونه ها به دست خواهد آمد، آماده باشند.