با تلاش یک شرکت فنلاندی تولید غذا از هوا ممکن می شود!

نیوزتل: یک شرکت فنلاندی اهتمام دارد با تبدیل مستقیم هوا و انرژی تجدیدپذیر به غذا، به نجات زمین کمک نماید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، این ادعا وجود دارد که شاید با تبدیل مستقیم انرژی تجدیدپذیر و هوا به غذا و همین طور بازیابی زمین هایی که دیگر نیازی به آنها نیست، بتوان زمین را نجات داد.
“جرج مونبیوت”(George Monbiot)، فعال محیط زیست و روزنامه نگار باور دارد شاید غذایی که با استفاده از انرژی تجدیدپذیر و در مخازن تولید می شود، بتواند صنعت تولید غذا را دگرگون کند.
وی در صحبت های خود، به یک شرکت فنلاندی موسوم به “سولار فودز”(Solar Foods) اشاره نمود که غذا را از هوا تولید می کند. این فرایند، با تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن شروع می شود. هیدروژن بعد از این مرحله، انرژی لازم را برای باکتری ها فراهم می آورد تا بتوانند دی اکسید کربن و نیتروژن را به مواد آلی غنی از پروتئین تبدیل کنند که کارآیی آن بیشتر از گیاهان پرورش یافته با فتوسنتر است.
مونبیوت در مقاله خود نوشت: شرکت “سولار فودز” حدس می زند که کارآیی زمین با این روش، حدودا ۲۰ هزار برابر بیشتر باشد. بدین ترتیب، تامین غذای همه ساکنان روی زمین، بسادگی و فقط با استفاده از بخش کوچکی از سطح زمین، امکان پذیر خواهد بود.
صحبت های مونبیوت درباره مخرب بودن صنعت تولید غذا، کاملا درست است اما آمار او درست به نظر نمی رسند. “پاسی وینیکا”(Pasi Vainikka)، مدیر شرکت سولار فودز اظهار داشت: آمار کارآیی که مونبیوت عرضه کرده است، فقط به مناطقی از زمین مربوط هستند که زیر سلطه کارخانه ها قرار دارند.
گزارش مونبیوت در سال ۲۰۱۸ نشان داد همه پروتئین مورد استفاده مردم جهان هم اکنون در مناطقی کوچکتر از اوهایو برداشت می شود اما لازم است تا کاری برای تاثیرات ناشی از تامین غذای ما و کاهش استفاده از زمین های کشاورزی صورت بگیرد و تفاوت قابل توجهی را ایجاد کند. از بین رفتن سکونتگاه ها، بزرگترین قاتل زندگی وحشی است و این مشکل، بیشتر در اثر کشاورزی رخ می دهد.
کشاورزی و پاکسازی زمین ها، مسئولیت تولید یک سوم گازهای گلخانه ای را نیز بر عهده دارد و کشاورزی آلی حتی اثرات بدتری هم نسبت به کشاورزی عادی پدید می آورد.
تولید غذا نیز روند ناکارآمدی دارد. حدودا همه غذایی که مصرف می نماییم، در نتیجه فتوسنتز به دست می آید. اگر تولید گوشت آزمایشگاهی با استفاده از مواد مغذی حاصل از گیاهان صورت بگیرد، روش خوبی برای تامین پروتئین خواهد بود.
کمتر از ۰.۵ درصد انرژی که به زمین می تابد، به غذا تبدیل می شود؛ در صورتیکه شاید پنل های خورشیدی بتوانند حدود ۱۷ درصد انرژی حاصل از نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل کنند.
سولار فودز باور دارد که می تواند الکتریسیته را با استفاده از هیدروژن، به غذایی با کارآیی ۲۰ درصد تبدیل کند. این فرایند، چندین برابر بهتر از فتوسنتز است.
یک شرکت دیگر موسوم به “کالیستا”(Calysta) نیز وجود دارد که خوراک دام را از میکروب هایی تولید می کند که از متان تغذیه می کنند اما متان، از گاز طبیعی به دست می آید.
سولار فودز باور دارد که روش این شرکت، از نظر اقتصادی کارآمد است و می تواند قیمت سویا را که ارزان ترین خوراک دام است نیز کم کند.

منبع: