به گزارش نیوزتل آژانس فضایی اروپا(ESA) بعد از یک تعویق یک روزه در پرتاب تلسکوپ فضایی ˮچئوپسˮ(Cheops) بالاخره این تلسکوپ را که به منظور مطالعه سیاره های فراخورشیدی دور دست پرتاب می شود، روانه فضا کرد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، آژانس فضایی اروپا تلسکوپ “چئوپس” خویش را با هدف ماموریتی انجام مطالعات دقیق پیرامون سیارات فراخورشیدی دور دست کشف شده توسط تلسکوپ های فضایی قبلی مانند “کپلر” و “تس” با موفقیت به فضا فرستاد.
این تلسکوپ فضایی سوار بر موشک “Soyuz-Fregat” به مدار تحویل داده شد. این موشک همینطور حامل یک ماهواره رصد زمین برای ایتالیا و سه تاسواره بود.
“چئوپس” نخستین ماهواره آژانس فضایی اروپا است که به جستجوی جهان های بیگانه در حال گردش به دور ستاره های دور دست اختصاص داده شده است. این تلسکوپ نگاه خویش را بر ستارگانی خیره خواهد نمود که قبلاً میزبان سیاره هایی تشخیص داده شده اند که از نظر اندازه بین زمین خودمان و نپتون هستند.
هنگامی که یک سیاره در جهت نگاه این تلسکوپ از جلوی ستاره خود عبور می کند، “چئوپس” با استفاده از نورسنج دقیق خود اندازه گیری های دقیقی از اندازه آن جرم آسمانی انجام می دهد.
دانشمندان با تلفیق اطلاعات اندازه این سیاره ها و اندازه گیری جرم آنها و استتفاده همزمان از اطلاعات سایر رصدخانه ها می توانند میانگین چگالی جهان را محاسبه کنند. همینطور می توانند ترکیب و ساختار آنها را مدل سازی کنند و حتی روشن کنند که آیا امکان دارد محیط مناسبی برای پشتیبانی از زندگی فرازمینی باشند یا خیر.

این ماهواره خورشیدی همینطور به روشی مشابه با نحوه درک شخص روی زمین از هلال ماه، تغییرات را در نحوه بازتاب نور ستاره توسط سیارات در چند مرحله از مدار خود مشاهده خواهد نمود. دانشمندان امیدوارند این مشاهدات به شناخت بیشتر فرآیندهای حاکم بر انتقال گرما از روز به شب کمک نماید و ازاین رو خصوصیت های خاصی از جو این سیاره ها مانند وجود ابرها و حتی ترکیب آنها را آشکار کند.
“چئوپس” فقط یک مرتبه می تواند عبور سیاره از جلوی ستاره میزبان خویش را مشاهده کند، ازاین رو مسؤلان این ماهواره باید مراقب باشند که حداکثر دستاورد علمی ممکن را از آن حاصل کنند. خوشبختانه از آنجائیکه این کار جدیدی نیست، دانشمندان می دانند که چه موقع و به چه صورت باید سیاره را رصد کنند. این به ماهواره اجازه می دهد تا این کار در حداقل زمان ممکن صورت گیرد و در عین حال، مشاهدات را به حداکثر برساند.
در حالیکه اکتشافات انجام شده توسط “چئوپس” به خودی خود هیجان انگیز خواهد بود، برای اهداف انتخابی نسل های بعدی تلسکوپ های فضایی نظیر تلسکوپ فضایی “جیمز وب” هم پرارزش خواهد بود.

همانطور که اشاره شد، دماغه موشک حامل “چئوپس” میزبان ماهواره ایتالیایی معروف به “Cosmo-SkyMed” که نسل دوم ماهواره های رصد زمین است و همینطور سه تاسواره دیگر بود.
این موشک از سکوی پرتاب “کورو”(Kourou” در گویان فرانسه به فضا پرتاب و موفق به انجام مأموریت خود شد.
موشک “Fregat” که عضو نسبتا جدید خانواده پرتابگر “سایوز” است، در سال ۲۰۰۰ با هدف گسترش قابلیت های این موشک پیر روسی تایید شده بود.
طی ای مأموریت، ماهواره “Cosmo-SkyMed” ایتالیا نخستین ماهواره ای بود که ۲۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه بعد از پرتاب در مدار مستقر شد. کمی بیشتر از دو ساعت بعد هم “چئوپس” از “Fregat” جدا شد و در مدار قرار گرفت و سیگنال این ماهواره خیلی زود توسط ایستگاه “New Norcia” متعلق به آژانس فضایی اروپا در استرالیا دریافت شد. سپس سه تاسواره در مدارهای خود قرار گرفتند.