دریافت نخستین پروتز کامل دست توسط پسر بچه انگلیسی

نیوزتل: یک مخترع انگلیسی موفق به ساخت یک پروتز کامل هیدرولیک دست شده که می تواند اشیا را بگیرد و برای اولین بار روی یک پسر بچه پنج ساله انگلیسی نصب شده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک پسر بچه پنج ساله انگلیسی سرانجام به لطف یک کمپین و یک مخترع انگلیسی توانست برادر کوچک خودرا در آغوش بکشد.
بر طبق گزارش رسانه ها، “جیکوب اسکریم شاو” به نخستین پسر در انگلیس بدل شد که یک بازوی پروتزی بالای آرنج دریافت کرد و این پروتز این امکان را برای وی فراهم نمود تا بتواند انواع کارها همچون بغل کردن برادر کوچکش را انجام دهد.
این پسر که بدون بخش زیادی از دست چپ متولد شده است، به سبب محدودیت در انجام کارهای روزمره به شدت از این مساله ناراحت بود و از خانواده خود کمک خواست. دولت بریتانیا بطور معمول پروتز را برای کودکان تحت پوشش بیمه قرار نمی دهد، بدین سبب والدین “جیکوب” یک کمپین راه انداختند. آنها توانستند در یک دوره ۷ ماهه ۱۶ هزار پوند پول جمع کنند و از عواید حاصل از آن برای ساختن اندام پروتز برای “جیکوب” استفاده کردند.
اما جمع آوری پول فقط نیمی از مشکل بود. آنها فهمیدند که بیشتر پروتزهای تولیدی برای معلولیت های بالای آرنج کارایی ندارد. بدین سبب تحقیقات کردند و یک مخترع به نام “بن رایان” را در اینستاگرام پیدا کردند که بعد از قطع شدن بازوی پسرش، یک پروتز هیدرولیکی طراحی نموده بود.

والدین “جیکوب” نزد “رایان” رفتند و از وی خواستند یک بازوی پروتز دیگر نیز برای “جیکوب” طراحی کند و رایان این بازوی پروتز هیدرولیک را با روش چاپ سه بعدی طراحی و ایجاد کرد.
این پروتز بوسیله پمپ هیدرولیک، کاربر را قادر می سازد تا پنجه دست را باز و بسته کند. این پروتز در صورت اتمام باتری به صورت دستی هم کار می کند.
“رایان” به لطف فناوری چاپ سه بعدی توانست این پروتز را در پنج روز بسازد که زمانی بسیار کوتاه تر از ۱۱ هفته است که در روش معمولی طول می کشد.
البته زیبایی این پروتز هم برای “جیکوب” از اهمیت ویژه ای برخوردار بود، بدین سبب “رایان” آنرا به رنگ سبز و با شمایل ابر قهرمانی ساخت.

منبع: