به گزارش نیوزتل موشک ˮنیو شپردˮ(New Shepard) شرکت ˮبلو اوریجینˮ(Blue Origin) بعد از یک روز تاخیر به فضا پرتاب شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت “بلو اوریجین”(Blue Origin) که توسط ثروتمندترین مرد جهان یعنی “جف بزوس”(Jeff Bezos) بنیانگذاری شده است، محموله های ناسا، پروژه های هنری دانش آموزان و هزاران کارت پستال که متعلق به کودکان بود را به فضا ارسال کرد.
البته فضاپیمای “نیو شپرد”(New Shepard) که قابلیت استفاده مجدد دارد، مأموریت “NS-۱۲” را با یک روز تاخیر یعنی در تاریخ ۱۱ دسامبر انجام داد.
در ابتدا قرار بود فضاپیمای “نیو شپرد” در ساعت ۹: ۳۰ a.m. به وقت EST(ساعت ۱۸: ۰۰ به وقت تهران) روز سه شنبه به فضا ارسال شود ولی به دلیل شرایط بدی جوی این مأموریت ۲۴ ساعت به تاخیر افتاد و در نهایت در ساعت ۱۲: ۵۳ p.m. به وقت EST(۹: ۲۳ شب چهارشنبه) از پایگاه پرتاب شرکت “بلو اوریجین” در تگزاس آمریکا به فضا ارسال شد.
این شرکت پیش از پرتاب، چندین بار انجام شمارش معکوس را متوقف کرد تا به بررسی نهایی پرتاب بپردازد.
بعد از پرتاب، موشک به ارتفاع ۱۰۵ کیلومتری از زمین رسید.

آخرین پرتاب این موشک در ماه مه بود که ۳۸ آزمایش علمی را به ایستگاه فضایی بین المللی رساند.
محموله های زیادی در این مأموریت به فضا رفت که در بین آنها می توان به پرتاب یک فناوری بازیافت متعلق به ناسا اشاره نمود که “اسکار”(OSCAR) نام دارد و زباله را به آب و گازهایی مانند هیدروژن، کربن مونوکسید، کربن دی اکسید و متان تبدیل می کند.
همینطور یک گیاه فضایی که جهت بررسی مساله بیان ژن در شرایط ریزگرانش است هم در این مأموریت به فضا ارسال شد.
دانشجویان دانشگاه “کلمبیا”(Columbia) هم یک وسیله آزمایشی بی وزن ساختند و آنرا با استفاده از “نیو شپرد” به فضا ارسال کردند.
از خصوصیت های جالب این پرتاب ارسال کارهای هنری دانش آموزان به فضا است. چونکه “نیو شپرد” حاوی دو کار هنری راجع به مبحث “هنر در فضا” است که برنده رقابت میان دانش آموزان دبیرستانی بوده اند.
علاوه بر این ها، در بین این محموله هزاران کارت پستال با پیام های دست نویس از کودکان باشگاه شرکت بلواوریجین وجود دارد. پیام های این کودکان راجع به افکار آنها در مورد آینده انسان در فضا است.
بلو اوریجین این باشگاه را در ماه مه سال جاری برای الهام بخشیدن به کودکان در اکتشافات فضایی راه اندازی نمود.