به گزارش نیوزتل شرکت ˮکوکاکولاˮ در برنامه جدید تبلیغاتی خود روی بطری های نوشابه از یک فناوری بهره برده تا شمشیرهای لیزری شخصیت های سری فیلم های مشهور جنگ ستارگان روی بطری ها بدرخشد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، با توجه به اینکه قسمت جدید فیلم جنگ ستارگان از ۲۰ دسامبر پخش می شود و با شهرت و طرفدارانی که این فیلم به خصوص در کشور آمریکا دارد، طبیعی است که محصولات زیادی را ببینیم که خویش را با این فیلم تبلیغ کنند.
حالا بطری های کوکاکولا نمونه های بی نظیری از این نمونه هستند. در بطری های نوشابه این شرکت از تصویر شخصیت های اصلی این فیلم معروف به “ری” و “کایلو رن” همراه با شمشیرهای نوری آنها استفاده شده است که هر زمان برچسب این بطری ها لمس شود، شمشیرها روشن می شوند.
اگر نمی دانید چه جادوی فضایی اجازه این کار را می دهد که شمشیرهای “ری” و “رن” روی برچسب بطری روشن شود، جواب دیودهای نورگسیل ارگانیک(OLED) است. از همین فناوری در نمایشگرهای تلفن های هوشمند و تلویزیون های نسل جدید استفاده می شود.
دیود نورگسیل ارگانیک یا اُلِد، نوعی دیود نورافشان(LED) است که در آن لایه الکترولومینسانس، یک لایه بسیار نازک از ترکیبی آلی است که در واکنش به جریان الکتریکی، نور منتشر می کند. این لایه نیمه هادی آلی بین دو الکترود قرار دارد که حداقل یکی از آنها شفاف است. اولد برای ساختن نمایشگر دیجیتال در دستگاه هایی مانند تلویزیون، نمایشگر کامپیوتر، تلفن همراه و کنسول های بازی دستی استفاده می شود.
نمایشگر اولد بدون نور پس زمینه کار می کند، چونکه خودش نور تولید می کند. ازاین رو اولد می تواند رنگ عمیقاً سیاه را نشان دهد و نازک تر و سبک تر از نمایشگر کریستال مایع(ال سی دی) است و در نور محیطی کم(مانند اتاق تاریک) نسبت کنتراست بیشتری نسبت به LCD دارد. به عبارت دیگر، اولد عمق رنگ بیشتری دارد. عملکرد نمایشگرهای OLED، اساساً با نمایشگرهای LCD متفاوت می باشد.
فناوری برچسب های درخشان توسط یک استارتاپ مستقر در برلین به نام “اینورو”(Inuru) ابداع شده است. هر بطری شامل یکی از برچسب های هوشمند این شرکت است. برچسب ها دارای یک باتری چاپ شده داخلی و دیودهای مورد نیاز برای روشن شدن هستند. با لمس کردن برچسب، شما یک مدار را کامل می کنید که به نوبه خود جریان الکتریکی را به دیودها می فرستد.
طبق گفته “اینورو”، باتری چاپی می تواند حداقل ۵۰۰ بار شمشیرها را روشن کند.
این شرکت ادعا می کند که این دیودها سازگار با محیط زیست هستند، چونکه بدون استفاده از فلزات خاکی کمیاب ساخته می شوند.
ایده استفاده از شخصیت های جنگ ستارگان آن هم به این صورت، یکی از کاربردهای هوشمندانه برچسب های هوشمند است و این شرکت آینده این فناوری را در صنایع بسته بندی، تبلیغات، لوازم خانگی و موارد دیگر می بیند.
در نهایت متأسفانه اگر می خواهید دست خویش را روی برچسب یکی از این بطری ها که به صورت محدود تولید می شوند، بگذارید، باید سفری به کشور سنگاپور داشته باشید.
هم اکنون کوکاکولا می خواهد تنها هشت هزار بطری از این نوع را بعنوان بخشی از تبلیغات خود و قسمت جدید فیلم جنگ ستارگان عرضه نماید.
مانند اغلب فناوری ها احتمالاً با ارزان تر شدن این فناوری شاهد افزایش این نوع برچسب ها در آینده نزدیک خواهیم بود.