پیش بینی چندین بیماری تنها با یک نمونه گیری خونی

نیوزتل: پژوهشگران سه دانشگاه معتبر بین المللی موفق به توسعه یک آزمایش خون شدند که تنها با یک نمونه گیری، می تواند چندین بیماری را پیش بینی نماید.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، این آزمایش خون جدید می تواند از یک نمونه پلاسما استفاده نماید تا به وضعیت سلامتی فرد نائل شود و احتمال بروز طیف وسیعی از بیماری ها را یش بینی کند.
ممکنست چنین آزمایشی با آزمایش خون های دیگر مشابه باشد ولی نتیجه این تحقیق در مجله ” Nature Medicine” انتشار یافته است.
این پژوهش توسط پژوهشگران ” دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو”(UC San Francisco)، “کمبریج”(Cambridge) و یک شرکت واقع در ایالت کلرادو به نام “SomaLogic” انجام شده و پلاسما خون را برای طیف گسترده ای از پروتئین ها اسکن می کند.
در این روش پلاسما برای “آپتامر “(aptamer) جست وجو می شود.
” آپتامر ” قطعاتی از “دی ان ای”(DNA) است که به پروتئین هدف متصل می شود. اهداف آپتامرها بسیار وسیع است و از مولکول های کوچک تا ماکرومولکول ها و حتی سلول ها را شامل می شوند.
البته تنها قطعاتی ویژه به پروتئین های خاص متصل می شوند. بدین سبب با جست وجو آپتامرها پژوهشگران می توانند دریابند کدام پروتئین و با چه غلظتی در خون وجود دارد.
سپس این اطلاعات به الگوریتم های یادگیری ماشین وارد می شود و اطلاعات سلامتی بیمار از قبیل احتمال مبتلاشدن به دیابت و بیماری های قلبی پیش بینی می شود.
هنوز برای اثبات این اصل زود است ولی پژوهشگران پروژه معتقدند، به محض اینکه این فناوری مقرون به صرفه تر شد، می تواند به پزشکان کمک نماید که یک ارزیابی جامع از سلامتی بیمار انجام دهند.
آزمایش های دیگر خون پلاسما را برای سنجش پروتئین های نشانگر اندازه گیری می کنند.
از نظر تئوری، جست وجوی آپتامرها می تواند به پژوهشگران اجازه دهد بیماری های بیشتری را بوسیله یک نمونه خون پیش بینی کنند.

منبع: