پژوهشگاه فضایی اعلام کرد: برآورد خسارت سیل در کمترین زمان و بالاترین دقت انجام شد

نیوزتل: پژوهشگاه فضایی اظهار داشت: این پژوهشگاه برآورد خسارت سیل را با عنایت به داشتن نقشه های دقیق سیل و تصاویر ماهواره ای به روز در کمترین زمان و بالاترین دقت انجام داد.

به گزارش نیوزتل به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، این پژوهشگاه درباره خبری به نقل از معاون سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با عنوان «خسارت سیل ۱۳۰۰ کشاورز سیل زده پلدختری تا دو روز آتی پرداخت می شود» درباب ورود پژوهشگاه فضایی ایران در روند پرداخت خسارات اطلاعیه ای صادر کرده است که به شرح زیر است:
«پژوهشگاه فضایی ایران در جهت اجرای ماموریت های خود در کاربرد داده های سنجش از دور و در همکاری با ستاد مدیریت بحران، از شروع سیل فروردین سال جاری، مبادرت به تهیه نقشه های سیل از مناطق سیل زده در جهت امدادرسانی بهتر در کشور نمود بطوریکه در مواردی، سه نقشه در روز تولید و در اختیار مدیران ذی ربط قرار می گرفت.
در ادامه، با عنایت به داشتن نقشه های دقیق سیل و تصاویر ماهواره ای به روز، از طرف وزارت کشور، برآورد خسارت سیل پرونده های مزارع کشاورزی ثبت شده در دستور کار این پژوهشگاه قرار گرفت. این کار در کمترین زمان ممکن و بالاترین دقت برای استان های گلستان، خوزستان و لرستان انجام شد. برآورد خسارت سیل در کمترین زمان و بالاترین دقت انجام شد
پرونده های مزارع خسارت دیده از سیل سال ۱۳۹۸ استان لرستان شامل ۲۶ هزار و ۱۰۵ پرونده بود که در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ از وزارت کشور دریافت شد و در ظرف یک هفته، کلیه پرونده های استان به سبب اهمیت موضوع، مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی مشخص شد که در حدود ۷۰ درصد پرونده های ثبت شده، موارد اعلام شده خارج از استان و حتی ایران بوده است که این موارد به وزارت کشور منعکس و ۳۰ درصد باقی مانده برای پرداخت به این وزارت ارائه شد.
پس از اصلاح پرونده ها توسط جهاد کشاورزی استان لرستان، در اواسط مهرماه سال جاری، پرونده های اصلاح شده از وزارت کشور دریافت شد و به سرعت، در ظرف مدت فقط ۴ روز کاری در پژوهشگاه فضایی ایران بررسی و نتایج آن به استان اعلام گردید.
خاطرنشان می شود این کار با استفاده از تصاویر ماهواره ای با دقت بالا و استفاده از فناوری سنجش از دور به همراه بازدید میدانی از ۵۶۰۰ مزرعه به منظور آموزش و ارزیابی دقت انجام شد.
به اذعان معاون سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، ورود پژوهشگاه فضایی ایران دقت کار را بالا برده، این بدین معناست که آنها مجهز به فناوری مورد نیاز جهت بررسی دقیق نبوده اند و از ین جهت، پژوهشگاه وارد کار شد تا با استفاده از فناوری فضایی و داده های سنجش از دور، بتواند برآورد دقیقی از کار داشته باشد.
در تمامی کشورهای پیشرفته، فناوری فضایی و داده های سنجش از دور در مدیریت بحران بلایای طبیعی کاربرد داشته و از این دستاوردهای فضایی بسیار استفاده می شود و خدا را شکرگزاریم که متخصصان متعهد میهن عزیز اسلامی مان موفق شده اند در این عرصه نیز به توانایی های ارزشمندی دست یابند و پژوهشگاه فضایی ایران نیز در این حوزه خدمت نموده است».

منبع: