وقتی هوش مصنوعی روانشناسی را متحول می کند

به گزارش نیوزتل پژوهشگران آمریکایی نوعی سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند که می تواند به بررسی روزانه سلامت افراد بپردازد.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، کامپیوتر ها هم اکنون به خاطر پیشرفت هوش مصنوعی می توانند دستیار پزشکان باشند و در تشخیص بیماری و شناسایی نشانه های حیاتی بیماران به آنها کمک کنند.
پژوهشگران “دانشگاه کلرادو بولدر”(CU Boulder) تلاش دارند یادگیری ماشینی را در حوزه روانشناسی به کار بگیرند. آنها این کار را با کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه انجام می دهند که می تواند وضعیت سلامت روانی بیمار را بهتر از انسان پیگیری کند.
“پیتر فولتز”(Peter Foltz)، استاد دانشگاه کلرادو بولدر و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: هدف ما این نیست که با هر روشی، جایگزینی را برای پزشکان عرضه دهیم اما باور داریم که می توانیم ابزاری ابداع نماییم که امکان بررسی بهتر بیماران را فراهم آورد.
بررسی پژوهشگران نشان داده است که از هر پنج بزرگسال آمریکایی، یک نفر به بیماری روحی مبتلاست. بیشتر این افراد، ساکن مناطق دورافتاده ای هستند که فاقد امکانات لازم در زمینه روانشناسی و روانپزشکی است. بقیه افراد هم به خاطر دلایلی مانند نداشتن زمان کافی، به پزشک رجوع نمی کنند.
“بریتا الوواگ”(Brita Elvevåg)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: انسان ها کامل نیستند؛ در نتیجه امکان دارد گاهی حواس آنها پرت شود و برداشت اشتباهی از نشانه ها و سرنخ های اخطار دهنده داشته باشند. متاسفانه، هیچ شکلی از آزمایش خون وجود ندارد که بتواند میزان سلامت روحی را مشخص نماید.
این گروه پژوهشی، یک فناوری مبتنی بر یادگیری ماشینی ابداع نموده اند که می تواند تغییرات روزانه در گفتار را تشخیص دهد و بر مبنای آنها، میزان سلامت روحی فرد را مشخص نماید. برای مثال، اگر جملاتی که فرد به کار می برد، از یک الگوی منطقی پیروی نکنند، می توانند نشانه ای مهم از وجود اسکیزوفرنی باشند. تغییر در لحن و سرعت صحبت گاهی نشان دهنده افسردگی است و کاهش حافظه هم می تواند نشان دهنده مشکلات شناختی و روحی باشد.

فولتز اضافه کرد: زبان، مسیر مهمی را برای تشخیص وضعیت سلامت روحی بیمار نشان داده است. ما می توانیم با استفاده از تلفن همراه و هوش مصنوعی، تغییرات جزئی در گفتار بیماران را به صورت روزانه تشخیص دهیم.
فولتز و همکارانش، یک اپلیکیشن تلفن همراه عرضه کرده اند که مجموعه ای از سوالات را با زمان پاسخ بین پنج تا ۱۰ دقیقه به بیماران عرضه می دهد. در این سوالات از بیماران درباره وضعیت روحی آنها سوال می شود، از آنها خواسته می شود تا یک داستان کوتاه تعریف کنند، به یک داستان گوش دهند و آنرا باردیگر تکرار کنند و سپس، مجموعه ای از آزمایش های حرکتی را به آنها عرضه می دهد که با لمس کردن انجام می شوند.
پژوهشگران، یک سیستم هوش مصنوعی هم ابداع نموده اند که نمونه های گفتاری را ارزیابی می نماید و به مقایسه آنها با نمونه های پیشین می پردازد که از همان بیماران به دست آمده اند تا میزان سلامت روانی آنها مشخص شود.
این گروه پژوهشی در بررسی اخیر خود، از پزشکان خواستند تا به نمونه های گفتاری ۲۲۵ داوطلب که نیمی از آنها به مشکلات روانی مبتلا بودند، گوش دهند و آنها را ارزیابی کنند. سپس، نتایج به دست آمده را با نتایج بررسی سیستم مبتنی بر یادگیری ماشینی مقایسه کردند.
فولتز اظهار داشت: ما در این بررسی دریافتیم که مدلهای مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند با دقت پزشکان عمل کنند.
فولتز و همکارانش امیدوار هستند که روزی سیستم هوش مصنوعی آنها، به یک روانپزشک تبدیل گردد و به ارزیابی و شناسایی بیماران در خانه بپردازد.
این پژوهش، در مجله “Schizophrenia Bulletin” به چاپ رسید.