چه کسی جایزه مریم میرزاخانی را دریافت کرد؟ بعلاوه فیلم

به گزارش نیوزتل روز دوشنبه، ۴ نوامبر ˮبنیاد جایزه دستاورد علمیˮ (Breakthrough Prize) اعلام نمود: جایزه بزرگ ریاضیات معروف به ˮمرزهای نوینˮ (New Frontiers Prize) به افتخار ریاضیدان فقید ˮمریم میرزاخانیˮ نام گذاری شده است.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از سایت بنیاد جایزه دستاورد علمی، دو سال بعد از فوت مریم میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده جایزه فیلدز و استاد تمام دانشگاه استنفورد، بنیاد جایزه دستاورد علمی، جایزه بزرگ ریاضیات معروف به “مرزهای نوین” که برای زنان ریاضیدان جوان درنظر گرفته را به افتخار میرزاخانی به نام وی نامگذاری کرده است.
این بنیاد جایزه ۵۰ هزار دلاری مذکور را به زنان ریاضیدان جوانی که در دو سال منتهی به زمان اعلام جایزه، دکترای خویش را در زمینه ریاضیات دریافت کرده باشند، اهدا می کند. این جایزه امکان دارد به دو یا چند نفر اهدا شود. این بنیاد خبر مذکور را طی مراسمی که یکشنبه ۳ نوامبر برگزار کرده بود، اعلام نمود و خبر را دوشنبه بر روی سایت خود قرار داد.
در این مراسم افراد مشهوری چون “مارک زاکربرگ” (Mark Elliot Zuckerberg)، مؤسس فیس بوک هم حضور داشتند.
جایزه موفقیت های علمی یا جایزه دستاورد علمی (Breakthrough Prize) مجموعه جوایزی بین المللی هستند که از جانب هیات مدیره این جایزه به پاس پیشرفت های علمی در سه شاخه علوم زیستی، فیزیک بنیادی و ریاضیات اعطا می شود.
این جوایز را “سرگئی برین” و “ان ویسیکی”، “مارک زاکربرگ” و “پریسیلا چان”، “یوری میلنر” و “جولیا میلنر” و “جک ما” و ” ما هواتنگ ” بنیاد نهادند. برندگان هر یک از این سه شاخه مذکور، سه میلیون دلار جایزه می گیرند.
“ریچارد تیلور” (Richard Taylor)، رئیس کمیته انتخاب بنیاد جایزه دستاورد علمی ریاضیات، اظهار داشت: ما امیدواریم که جایزه مرزهای نوین که به نام “مریم میرزاخانی” نامگذاری شده، الهام بخش زنان جوان مشتاق به علم ریاضی باشد تا این علم را دنبال کنند. شناسایی زنان الهام بخش در رشته ریاضیات، ادای دینی به ذهن زیبا و درخشان مریم میرزاخانی خواهد بود.
طی این مراسم علاوه بر نامگذاری جایزه ای به نام این دانشمند ایرانی، بنیاد جایزه دستاورد علمی این جایزه را به همکار قدیمی و همیشگی دکتر میرزاخانی، “الکس اسکین” (Alex Eskin) استاد دانشگاه شیکاگو بخاطر اکتشافات انقلابی وی و مریم میرزاخانی در زمینه “پویایی در فضاهای ماژول” (dynamics on moduli spaces) همچون اثبات “قاعده گرز جادویی” (magic wand theorem) ” جایزه دستاورد علمی ریاضیات ۲۰۲۰” (۲۰۲۰ Breakthrough Prize in Mathematics) اهدا کرد.

تحقیق اصلی اسکین و میرزاخانی که در سال ۲۰۱۳ انتشار یافت، مجر به اتفاقات و نتیجه گیری های بسیاری در ریاضیات همچون “مساله روشنایی” (Illumination problem) شد.
طی این مسئله این سؤال مطرح می شود که آیا یک پرتو نور حاصل از یک منبع در داخل یک اتاق آینه هر یک از نقاط آن اتاق را روشن می کند یا اینکه برخی از نقاط برای همیشه تاریک باقی می مانند. اسکین و میرزاخانی بعد از مطالعه در سطوح انتزاعی چند بعدی به این نتیجه رسیدند که در اتاق های چند ضلعی با چند زاویه، فقط تعداد کمی از نقاط آن اتاق، تاریک می مانند.

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی، نابغه ریاضیات و برنده جایزه فیلدز (مدال بین المللی اکتشافات برجسته در ریاضی) در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فرزانگان تهران گذراند و طی سال های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ توانست دو بار مدال طلای المپیاد کشوری را از آن خود کند. بعد از آن هم در المپیاد جهانی ریاضی در هنگ کنگ (۱۹۹۴) و کانادا (۱۹۹۵) رتبه نخست جهانی را با نمره کامل به دست آورد.
وی بعد از این سال ها و دریافت مدرک کارشناسی ریاضی از دانشگاه شریف، تحصیلات خویش را در دانشگاه هاروارد ادامه داد. میرزاخانی قبل از این توانسته بود اثبات ساده ای برای یک قضیه ریاضی را در ماهنامه انجمن ریاضی آمریکا به چاپ برساند. او تا مقطع دکتری به تحصیل در هاروارد ادامه داد، بعد از آن به پرینستون رفت و بعد از دریافت درجه استادتمامی در این دانشگاه، از سپتامبر ۲۰۰۸ به تدریس در دانشگاه استنفورد مشغول شد. میرزاخانی درحقیقت در تلاش بود تا معمای ابعاد گوناگون فرم های غیرطبیعی هندسی را حل کند. ظاهر نافرم این اشکال انتزاعی، محاسبه حجم آنها را به معمایی جدی برای ریاضیدانان مبدل کرده است. میرزاخانی با یافتن راهی جدید دست به یک ابتکار عمل بزرگ زد و با ترسیم یک سری از حلقه ها بر روی سطح این گونه اشکال پیچیده، به محاسبه حجم آنها پرداخت. کاربردهای عملی اندکی برای پژوهش او وجود دارد، اما اگر مشخص شود که جهان توسط هندسه هذلولی اداره می شود، کار او می تواند به تعریف دقیق شکل و حجم آن کمک نماید.

از او افتخارات زیادی به جا مانده، از قرار گرفتن در لیست ۱۰ نفره نشریه پاپیولر ساینس بعنوان افرادی که افق های تازه ای در مرزهای جهان گشوده اند تا دریافت جایزه فیلدز که بالاترین نشان افتخار در رشته ریاضی است؛ اما آنچه بیشتر از همه چیز جلب نظر می کند، شخصیت والای علمی او و روشی است که در کلام برترین دانشمندان جهان به تصویر درآمده است. مدال فیلدز هر چهار سال یک مرتبه در “کنگره بین المللی ریاضی” به ریاضیدان های برجسته زیر ۴۰ سالی اعطا می شود که دستاورد قابل توجهی در علم ریاضیات داشته اند. هم اکنون هم میرزاخانی، تنها زن در لیست ۵۶ برنده این مدال است.
مریم میرزاخانی، بینش جدیدی را نسبت به ریاضیات به ما نشان داد. نبوغ، این دفعه خویش را در چارچوب یک زن ایرانی به جهان نشان داد که روی برگه های نامحدود، نظریاتی را عرضه می داد.
بخشی از متنی که این دانشمند بزرگ در هنگام دریافت جایزه فیلدز قرائت کرد، به شرح زیر است:
“بدون علاقه داشتن به ریاضی امکان دارد آنرا سرد و بیهوده بیابید. اما زیبایی ریاضیات خویش را تنها به شاگردان صبور نشان داده است. پُرارزش ترین بخش مطالعه ریاضی، لحظه ای است که می گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح.”
بدون شک مریم میرزاخانی خود شاگرد صبوری بود که لذت حقیقی کشف علمی را چشیده و هر لحظه از زندگی پربارش را بی دریغ وقف تلاش علمی خود کرد.
مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی، سال ۹۶ در اثر سرطان از دنیا رفت. روزنامه “ایندیپندنت” به دنبال درگذشت نابغه ریاضی ایران و جهان گزارش جامعی را به وی اختصاص داد.
“ایندیپندنت” در اینباره نوشت: مریم میرزاخانی که در سن ۴۰ سالگی به علت مبتلا شدن به سرطان سینه درگذشت، یک ریاضیدان کارکشته و نخستین زنی بود که مدال «فیلدز» معروف به نوبل ریاضی را به دست آورد. مدال فیلدز بالاترین جایزه در رشته ریاضیات و معادل جایزه نوبل است. “مارک تسیر لاوین” رئیس دانشگاه استنفورد، در ادای احترام به مریم میرزاخانی اظهار داشت: «مریم یک نظریه پرداز درخشان ریاضی و همینطور یک فرد فروتن بود که جوایز خویش را تنها به این امید که دیگر زنان را به ادامه دادن مسیر خود تشویق کند، دریافت می کرد. سهم او بعنوان یک دانشمند و نقش اساسی وی مهم و پایدار می باشد و جای وی در این جا، دانشگاه “استنفورد” و در سراسر دنیا، عزیز و خالی خواهد بود.»
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4