با عملکرد دقیق؛ دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط پژوهشگران کشور ساخته شد

نیوزتل: دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی که توسط پژوهشگران و پژوهشگران دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شده است، ثبت اختراع شد.
به گزارش نیوزتل به نقل از وزارت علوم، این دستگاه توسط محمد فراهانی دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی دانشگاه بیرجند و دکتر محمدعلی شمسی نژاد عضو هیئت علمی گروه آموزشی برق طراحی و ساخته شده است.
این دستگاه دارای خاصیت های منحصر به فردی است که از آن جمله می توان به ولتاژ و جریان فتوولتائیک با ریپل بسیار پایین (کمتر از ۰/۵ درصد)، کنترل تمام دیجیتال با استفاده از EZDSP ۲۸۳۳۵، دینامیک سریع، انعطاف پذیری بالا، تغذیه ورودی سه فاز، بازدهی بالا و همین طور قیمت پایین این دستگاه در مقایسه با مدل خارجی (یک ششم قیمت نسبت به مدل وارداتی) اشاره نمود.
هزینه اجرای این پروژه ۵ میلیون تومان و زمان طراحی و ساخت این دستگاه نیز ۲ سال به طول انجامیده است.
در سال های اخیر، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به سبب کاهش پیوسته منابع انرژی متداول و مرسوم، تقاضای بیش از پیش انرژی (امنیت انرژی) و افزایش آلودگی زیست محیطی در اثر استفاده از انرژی های فسیلی به طورچشمگیری افزایش یافته است.
در میان منابع انرژی تجدیدپذیر، استفاده از سیستم های تولید انرژی خورشیدی به سبب هزینه عملکرد و نگه داری پایین، قابلیت اطمینان بالا، طول عمر زیاد، مدولار بودن، نصب سریع و آسان، عملکرد بدون سر و صدا، تولید توان بدون آلودگی و دسترس پذیری در سراسر کره زمین به سرعت در حال رشد است.
اما با وجود مزیت های فراوان، سیستم های خورشیدی بازدهی مطلوب را ندارند. بازدهی یک سیستم خورشیدی به عوامل زیادی از قبیل دما، تابش، مشخصات طیفی و بازتاب نور خورشید، تابش غیریکنواخت و غیره بستگی دارد. بعلاوه منحنی مشخصه جریان ولتاژ خروجی سیستم خورشیدی وابسته به شرایط محیطی و امپدانس بار شدیداً غیرخطی است و توسط یک نقطه کار بهینه موسوم به نقطه توان بیشینه مشخص می شود.
از این رو، قبل از نصب و به کارگیری سیستم های خورشیدی، باید ارزیابی، اعتبارسنجی و تأیید عملکرد سیستم های آماده سازی توان خورشیدی شامل اینورترهای خورشیدی و تجهیزات ردیابی نقطه توان بیشینه مربوط به آنها در محدوده وسیعی از شرایط محیطی و بار متغیر صورت گیرد. بدین جهت، از شبیه ساز آرایه خورشیدی به شکل گسترده استفاده می شود.
دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی با عملکرد دقیق و دینامیک با شماره اختراع ۹۹۰۸۷ در سازمان ثبت اسناد کشور ثبت اختراع شد.

منبع: