رئیس مرکزمدیریت پیوند وامور بیماری ها خبرداد: ثبت اطلاعات سلول بنیادی خونساز در شبکه ملی کشور

به گزارش نیوزتل رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت اظهار داشت: افراد می توانند با اهدای ۲ و نیم سی سی از خون یا بزاق دهان اطلاعات خویش را در شبکه ملی کشور به اشتراک گذارند.

به گزارش نیوزتل به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درگذشته بیماری های صعب العلاج زیادی وجود داشت. سلول های بنیادی کشف شدند. این کشف تحولی به راه انداخت.
با پیشرفت دانش و فناوری سلول های بنیادی برخی از این بیماری ها درمان قطعی شدند و تعدادی هم التیام یافتند. درحال حاضر پیوند سلول های بنیادی خونساز یکی از روش های مرسوم درمانی به حساب می آید. بگونه ای که بیشتر از ۶۰ نوع بیماری سخت در کشور از راه این نوع پیوند درمان می شود.
مهدی شادنوش رئیس مرکزمدیریت پیوند وامور بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری جشن روز جهانی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز در سرار جهان همچون ایران بیان کرد: فعالیت های تحقیقاتی خوبی در زمینه سلول های بنیادی در بعضی مراکز روی بیماری های صعب العلاج همچون اتیسم، بیماری های متابولیکی و سرطان در حال انجام می باشد. یافتن دهنده سازگار برای بیمار یکی از موضوعات مهم پیوند سلول های بنیادی خونساز است. برپایه معیارهای جهانی در هر یک میلیون نفر احتمال تطبیق سلولهای بنیادی دونفر وجوددارد. ازاین رو داشتن یک شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز غنی وتاثیرگذار در هر کشوری به صورت ملی حائز اهمیت می باشد.
شادنوش افزود: مراکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلول های بنیادی مجزایی از۱۰سال پیش در کشور وجود داشتند که اطلاعات داوطلبین را از شهرهای مختلف کشور در خود نگهداری می کنند. در سال ۱۳۹۴با اتصال این مراکز پذیره نویسی مبادرت به تاسیس شبکه ملی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز زیر نظر وزارت بهداشت صورت گرفت. درحال حاضر حدود ۶۳ هزار اطلاعات HLA داوطلبین اهدا سلول های بنیادی در این شبکه ملی وجود دارد. در صورتیکه یکی از ۱۶ مرکز پیوند سلول های بنیادی خونساز از سراسر کشور بیماری را نیازمند پیوند تشخیص دهند از راه جستجو در شبکه ملی نمونه سازگار برای فرد جستجو می شود.
به گفته وی، ایران از اقوام ونژاد های گوناگونی بهره مند است هر چقدر از نژاد های مختلف بتوانیم در شبکه ملی نمونه هایی را داشته باشیم موفقیت را برای پیوند و یافتن دهنده سازگار قابل اهدا بیشترمی کند. پس هدفگذاری شده نمونه های شبکه ملی به ۱۵۰ هزارنمونه داوطلب افزایش یابد. برای تحقق این هدف هم در تلاش هستیم این پیام به گوش تمام مردم برسانیم که تنها با چند دقیقه وقت می توانند زندگی بیماری را نجات دهند. افراد با حضور در یکی از مراکز پذیره نویسی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز و اهدای۲ و نیم سی سی از خون یا بزاق دهان می توانند اطلاعات خویش را در شبکه ملی کشور به اشتراک گذارند و در یک امر تاثیر گذار شرکت نمایند.
شادنوش در ادامه به همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره نمود و اظهار داشت: مذاکراتی با ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد تا با حمایت و همکاری این نهاد بزودی موجودی شبکه ملی اهدا را ارتقا دهیم.
وی عنوان کرد: درراستای آگاهی رسانی جامعه ۷ مهرماه سال جاری روز جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز را جشن می گیریم تا از این طریق اعلام عمومی و درخواست را در سراسر کشور داشته باشیم. تا با در خواست واعلام نیاز، شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز کشور تعداد فراوانی از داوطلبین اهدا را در خود جای دهد و بیماران نیازمند سلول بنیادی خونساز سازگار مورد نیاز خویش را پیدا کند. اگر چنین جستجویی در سطح بین المللی رخ دهد هزینه های بسیار بالایی دارد و تعداد زیادی از خانواده ها امکان بهره مندی از آنرا نخواهند داشت. سالیانه در کشور ما حدود ۱۴۰۰ پیوندسلول بنیادی خونساز درمراکز ۱۹ گانه پیوند سلول های بنیادی خونساز انجام می شود.