الکترودهای اسفنجی افکار را می خوانند

به گزارش نیوزتل امکان دارد پژوهشگران در توسعه دستگاه رابط های مغز پیشرفت هایی داشته باشند، اما در توسعه الکترودهایی که برای تشخیص فعالیت مغزی کاربران استفاده می شوند، هنوز هم در مراحل اولیه هستند.
به گزارش نیوزتل به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان چینی به تازگی تصمیم گرفته اند تا دراین باره کاری انجام دهند و الکترودهای بدون ژلی توسعه دهند که هنگامیکه بر روی سر قرار می گیرند حتی با وجود موی سر افراد بتوانند افکار آنها را بخوانند.
به صورت معمول، هنگامی که شخصی از سیستمی که به آنها اجازه می دهد یک کامپیوتر یا دستگاه دیگری را با افکار خود کنترل کنند، استفاده می نماید میبایست چندین الکترود را به پوست سر خود متصل کند.
این الکترودها فعالیت الکتریکی درون مغز را تشخیص می دهند، اما برای برقراری ارتباط مناسب، باید با ژل رسانا روکش شوند. حتی در این صورت امکان دارد موهای کاربر سبب ایجاد تداخل شود و علاوه بر این شستشوی ژل های مذکور دشوار است.

به دنبال ایجاد جایگزینی برای این موضوع، تیمی از “دانشگاه چینهوا” (Beijing’s Tsinghua University) پکن الکترودهای ارزان، انعطاف پذیر و قابل انعطافی را با قرار دادن نانوسیم های نقره رسانا در مواد اسفنجی ملامین معمولی تولید کردند.
هنگامی که یک کلاه جمجمه حاوی ۱۰ عدد از این الکترودها روی سر داوطلبان مورد آزمایش قرار گرفت، مشخص شد که این دستگاه ها می توانند فعالیت مغز را روی سرهای تراشیده شده با همان دقت نسبت به الکترودهای معمولی تشخیص دهند. با این حال، برخلاف نمونه های معمولی، الکترودهای اسفنجی در تشخیص فعالیت مغز بر روی سر افرادیکه مو داشتند هم عملکرد خوبی داشت و به ژل نیازی نبود. همینطور گفته می شود که الکترودهای اسفنجی که پژوهشگران چینی توسعه داده اند تحت تاثیر گرما یا عرق قرار نمی گیرند.
طی آزمایشات یک زن (که سر آن تراشیده نشده بود) با موفقیت از کلاه الکترود برای کنترل یک ماشین اسباب بازی با استفاده از امواج مغزی خود بهره برد.
یافته های این مطالعه در مجله “Nano Letters” منتشر گردید.